Seniorům z „Tornádova“ postaví nový domov, zbyly na něj peníze ze sbírky

  10:34
Za rok jí bude sedmdesát. Domek poblíž železniční trati jí loni v červenci vzalo tornádo. Přesto se bude mít žena z Hrušek na Břeclavsku kam vrátit. Na novém domku, který nahradí ten původní, už pracuje její syn Zdeněk.

Dům v Moravské Nové Vsi, který byl dva měsíce po kolaudaci. (25. června 2021) | foto: Kateřina Reichmannová

„Maminka teď bydlí u sestry v Hodoníně, občas si tam trochu lezou na nervy. Určitě se chce brzy vrátit do svého,“ směje se muž, který musí dům vystavět úplně od základů.

I tak má jeho maminka štěstí. Řada seniorů, kteří přišli při tornádu o dům, takové pomocníky nemá, a sami na jeho obnovu nemají sílu. Právě jim má sloužit dům sociálního bydlení, který ve spolupráci s obcí v Hruškách postaví Diecézní charita. Začít chce na přelomu září a října.

„V obcích zasažených tornádem jsou lidé seniorského věku, kteří přišli o dům a jeho rekonstrukci už by nezvládli. Nikdo už jim nepůjčí peníze, protože je jim víc než osmdesát, sami už na stavbu nemají sílu a nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl,“ vysvětluje šéf oblastní charity v Břeclavi Josef Gajdoš.

Právě takovým lidem by měl sloužit dům, u něhož se počítá s osmi jednopokojovými byty a dvěma dvoupokojovými. V Hruškách měli pro dům pro seniory vybraný pozemek už dávno před tornádem. Že bude sloužit právě jeho obětem, nemohli předpokládat.

Jeho budoucí obyvatelé teď většinou žijí u příbuzných. Chtějí se ale vrátit do „svojí“ vesnice. Zájemce už má charita vytipované. Jakmile dořeší nezbytné formality s obcí, začne s nimi postupně sepisovat smlouvy. „Budoucí klienti budou primárně z Hrušek. Pokud zbude volné místo, doplníme dům lidmi z ostatních obcí, kteří o to budou mít zájem,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Darované peníze se stále rozdělují

I další tornádové obce by totiž o podobný druh bydlení měly zájem. Ostatně, původně se dokonce mělo stavět v Mikulčicích, kde ale záměr neprošel přes zastupitele.

Obyvatelé nového domu budou ve svých bytech žít samostatně. „V případě, že budou potřebovat pečovatelskou nebo ošetřovatelskou službu, jsme schopni ji zabezpečit. Podobně to děláme například v domově s pečovatelskou službou v Moravské Nové Vsi, kam naše pečovatelky zajíždí,“ sděluje Haičman.

Stavbu domu by měla pokrýt finanční sbírka, do níž lidé po tornádu přispívali natolik štědře, že je v ní stále ještě dostatek peněz. Dohromady lidé na účet charity poslali bezmála 364 milionů korun. Organizace už přerozdělila více než 272 milionů na pomoc konkrétním domácnostem.

Přesnou hodnotu budoucího domu pro seniory bude ještě charita upřesňovat. Před třemi lety ji obec odhadovala na 19 milionů, ceny stavebních materiálů i prací však od té doby šly nahoru v hodnotách desítek procent.

Peníze ze sbírky charita nadále rozděluje i mezi lidi v postižených obcích. „Naši koordinátoři stále ještě shromažďují žádosti. Zrovna teď jich máme na stole asi padesát. Je zajímavé, že jsou i od lidí, kteří si za celý rok netroufli o peníze požádat,“ dává Haičman k dobru zajímavost z obcí Břeclavska a Hodonínska. Jak upřesňuje, koordinátoři v nich budou působit minimálně ještě do konce tohoto roku. Peníze budou rozdělovat do vyčerpání sbírky.