Vichr z hor. Divadelní hra Járy Cimrmana skončila v Pacově fiaskem

  10:10
Už se na tuto část dějin Pacova trochu zapomíná. Hra Járy Cimrmana Hodina pravdy, v jejímž závěru se hlavní hrdina dozvěděl hroznou pravdu, že svého syna mylně považoval za svého otce, měla v roce 1911 neslavnou premiéru právě v Pacově. Důkazem toho je film Jára Cimrman ležící, spící.

Vichr z hor, který postupně „odvál“ kulisy na připravený vůz, pomohl divadelní družině k úprku z Pacova. | foto: Archiv České televize

Město na Pelhřimovsku si tuto událost dodnes připomíná jednou putovní pamětní deskou a několika malými destičkami v ulicích.

Desku odhalil v červenci roku 1995 Ladislav Smoljak v pacovské Spálené ulici. Podle původního záměru Cimrmanových příznivců měla být deska každý rok přemístěna na jiný dům.

Pacovští ale později zvolnili tempo. Proto dílo zhotovené ze sádry s nápisem Jára Cimrman sobě, na němž je tvář génia za plentou, stěhovali méně častěji. A vždy k slavnostnímu přemístění připravili ukázku z pacovských dějin, v nichž nacházeli Cimrmanovy stopy.

Tím vznikla ve městě stezka o několika zastaveních, kde se lidé mohou poklonit památce mimořádné osobnosti světových rozměrů. Na stěny domů, kde již putovní sádrová deska visela, přišroubovali následně místní nadšenci kovové tabulky. Ty připomínají, že na zmíněných místech Cimrman přímo byl či kolem nich aspoň procházel.

Tabulky si nechali Pacovští vyrobit ve slévárně v Novém Ransku. „Tam nám řekli, že už dělali i Brežněva, ale Cimrmana ještě ne,“ vyprávěl před lety Miloslav Hovorka, který spolu s přáteli zorganizoval instalaci Cimrmanových desek v Pacově.

Kovové tabulky s připomenutím géniova pobytu pověsili jeho příznivci kupříkladu na pacovské bramborárně ve Starodvorské ulici, na turistické základně v Pošenské ulici či na rodinném domě stojícím u křižovatky ulic Myslíkova a Na Blatech.

„Já si dosud mylně myslel, že Cimrman je vymyšlená postava“

Hovorku nejvíc potěšilo, když mu při odhalování pamětní desky jeden z přihlížejících diváků důvěrně sdělil: „Víte, já si dosud mylně myslel, že Cimrman je vymyšlená postava.“

Když Ladislav Smoljak v roce 1995 desku ve Spálené ulici odhaloval, tak místním sdělil, že Divadlo Járy Cimrmana do té doby v Pacově nehrálo.

„To se později napravilo, měli představení v místním kině. Bylo v pořadí jejich sedmitisící první. A naši ochotníci jim pro změnu zahráli Cimrmanovu Hodinu pravdy,“ popsal tehdy Hovorka.

Pacovští divadelní amatéři secvičili i Cimrmanův kus Vichr z hor, jemuž předcházel útěk prodavače vstupenek do Pelhřimova. Pokladník zmizel v roce 1911 i s vybranými penězi, aby je zachránil před nespokojenými diváky. Vichr z hor, který postupně „odvál“ kulisy na připravený vůz, pomohl divadelní družině k úprku z Pacova. Cimrmanovi herci si dílo pochvalovali. „Vichr je sichr,“ shodli se.

Pacovští ochotníci nacvičili v roce 2011 - tedy sto let po fiasku Hodiny pravdy - hru České nebe z autorské dílny Cimrman, Smoljak, Svěrák.

Autor: