Divadlům ubyli diváci, lidé si lístky kupují až na poslední chvíli

  8:26
I kvůli nechuti sedět v hledišti s respirátorem míří do moravskoslezských divadel méně lidí. Na některá představení chodí až o polovinu méně lidí. Divadelníci věří, že další omezení už nepřijdou.

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě aktuálně láká diváky například na komedii Carla Godoniho Sluha dvou pánů přenesenou do Ostravy dneška. Slibuje poctivou dávku ostravské rázovitosti. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Poté, co divadla musela mít kvůli opatřením proti šíření covidu-19 několik měsíců zavřeno, nastal divadelní restart. Diváci se nyní do hledišť postupně vracejí, chodí jich ale méně než před pandemií.

„Zájem o naše divadlo je, cítíme ale jistý pokles. U některých představení chodí až o polovinu méně diváků než před covidem. Lidé nakupují vstupenky s mnohem menším předstihem než dříve, na poslední chvíli. Někteří nechtějí do divadla, dokud budou muset v hledišti sedět s respirátorem,“ potvrdil Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského.

Méně diváků mají také v Českém Těšíně. „Diváků je o něco méně než v předcovidové době. Můžu ale říct, že jsme spokojení. Ubyli nám někteří nejstarší předplatitelé, naštěstí ale také přibyli noví,“ řekla Iva Lupková, mluvčí Těšínského divadla. 

„U nás hodně diváků přišlo letos na akce v plenéru, herci vystupovali na nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí. Patrná je ale nízká obsazenost předplatitelských míst. Je to zřejmě kvůli všem opatřením, která se vstupem do divadla musejí návštěvníci dodržovat. Také nepomáhají zprávy, jak zdražují potraviny, energie a vše ostatní,“ sdělila Jiřina Rossipalová z obchodního oddělení Slezského divadla v Opavě.

Kdo si ale do divadla cestu najde, ten je podle divadelníků nadšený. „Lidé se k nám vracejí s nesmírnou chutí. Sami říkají, že se nemohli dočkat. Jejich reakce jsou velmi srdečné,“ podotkla Lupková. 

„Určitě chodí lidé s chutí, hlad po kultuře byl velký,“ řekl Jan Lipovský z Divadla Mír. O nadšení hovoří i další divadelníci. „Kdo přijde, na tom je znát, že se těšil a že mu divadlo chybělo. Dávají nám svoje nadšení najevo. Také chápou, že pravidla, která musejí dodržovat, jsme si nevymysleli my,“ doplnil Nekvasil.

Kultura v Česku přitom podle zástupců divadel skomírá. „Žije díky těm, kteří ji s plným nasazením, entuziasmem a kreativitou vytvářejí. Oživují ji ti, kteří kulturu ke svému životu potřebují. Bohužel politická kultura je na velmi nízké, mnohdy až děsivé úrovni,“ řekl Nekvasil. „Kultura naštěstí stále žije navzdory absenci zájmu většiny politiků,“ dodal.

Pomohly festivaly i online tvorba

Většina provozovatelů se shoduje na tom, že opatření proti šíření epidemie by měla být vymýšlená více systematicky. „Mrzí nás nejistota vyplývající z přetrvávajících opatření. Ačkoli je respektujeme, naši činnost nabourávají. Provoz divadla plánujeme na dlouhou dobu dopředu,“ sdělila Lupková.

Divadla tak získávají návštěvníky různě. „Snažili jsme se diváky nalákat na pestrý repertoár a pokusili jsme se vytvořit iluzi, že svět u nás je ještě v pořádku,“ sdělila Rossipalová. 

Zatraktivnit program pomohly i festivaly. „Na konci léta nás mile překvapila návštěvnost Festivalu nad řekou, který jsme uspořádali pod širým nebem v parku Adama Sikory. Samozřejmě také držíme atraktivní program na všech třech scénách Těšínského divadla, jsme aktivní na sociálních sítích. Komunikujeme prostřednictvím plošných výlepů s novým vizuálním stylem,“ zmínila Lupková.

Divadlo Mír zabodovalo i v období, kdy bylo uzavřené. „Mnoho diváků nás objevilo teprve během lockdownu díky naší online tvorbě na kanále MírPlay. Potom zatoužili vidět herce naživo. Věříme, že lidé se teď chtějí přijít pobavit do divadla u komedie,“ doplnil Lipovský.

Digitální jeviště zůstává ve hře

Jestli je možné připravit se na další možná opatření, na tom se divadla neshodnou. „Nic se nedá předvídat, proto se ani nemůžeme na nic připravit. Ani na vývoj situace, ani na opatření, která přijdou. Už jsme zažili hodně nepředvídatelných kroků a zákazů. Pro mě svou absurditou vede loňský zákaz zpívání. Samozřejmě na všechno adekvátně zareagujeme, teď ale sledujeme hlavní cíl. Chceme zdárně rozjet provoz a vrátit diváky do sálů,“ sdělil Nekvasil.

Podobný přístup mají v Opavě. „Na nic se nepřipravujeme. V prvním i druhém kole covidu jsme se naučili, jak rychle zrušit představení a přenést ho na internet. To ale není adekvátní náhrada. Poprvé, možná i podruhé to bylo zajímavé. Teď má ale přednost živé hraní v divadle,“ řekla Rossipalová.

Maximum pro případné zhoršení situace se rozhodli udělat v Českém Těšíně. „Musíme počítat se vším, proto sledujeme aktuální vývoj situace. Mnoho našich herců i ostatních zaměstnanců je očkovaných, ostatní preventivně testujeme. Nechceme, aby se nemoc šířila v divadelních souborech,“ uzavřela Lupková. 

Možností může být propojit diváky s herci na dálku častěji. „Pokud bychom opět zavřeli, využijeme naše digitální jeviště. Fanoušci si na něj tak zvykli, že s tvorbou pro dálkové připojení pokračujeme i nyní. Já nicméně doufám, že pokud bude hůř, vláda zvolí systematičtější postup. Že všechno plošně nezavře,“ doufal Lipovský.