Hosté s rezervací vyčkávají, hotely ale věří v léto jako před covidem

  8:56
Ubytovací služby zdražily a lidé mají větší náklady, přesto hoteliéři zůstávají optimističtí. Koronavirus jim komplikuje život už dva roky. Teď se navíc přidaly dražší energie, pohonné hmoty či potraviny, jejichž cena roste většinou v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Luhačovice lákají na unikátní architekturu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Majitelé hotelů a ubytoven ve Zlínském kraji však jsou optimisté. Už loni měli během léta plno, protože většina lidí dala přednost tuzemské dovolené. A letos by to mohlo být podobné. Hoteliéři už mají první registrace, ale shodují se, že hosté budou ubytování shánět na poslední chvíli.

„Individuálních rezervací je zatím méně. Jsou to většinou hosté, kterým zaměstnavatel přispívá na dovolenou,“ uvedla manažerka kroměřížského hotelu Octárna Sandra Mederová.

Podle ní pandemie změnila uvažování hostů u plánování dovolených. Pokoje si objednávají na poslední chvíli. V Octárně mívali více rezervací už od ledna, loni ani letos tomu tak není.

„Lidé mají obavu plánovat dovolenou dopředu, hodně rezervací máme až měsíc před pobytem. Jen agentury to řeší dlouhodobě dopředu,“ podotkla Mederová.

To se ale nemusí vždy vyplatit. Pár dní či týdnů před pobytem už lidé v některých destinacích pokoj neseženou. „I u nás jsme museli loni řadu zájemců odmítnout, protože jsme měli plno,“ zmínil Tomáš Blabla, ředitel Resortu Valachy, do něhož spadají čtyři hotely ve Velkých Karlovicích.

Klíčové je, že mnozí lidé neztratili chuť cestovat, na čemž nic nezmění ani ekonomická situace. „Jestli si budou moci dovolenou vůbec dopřát, lidé moc dobře vědí už teď. Pokud vyčkávají, tak spíš proto, že očekávají výhodnější last minute ceny,“ tuší Blabla.

„Věřím, že spousta lidí bude chtít dohnat deficit cestování. A zorganizovat si dovolenou v rámci ekonomicky rozumných možností je snazší v tuzemsku než v zahraničí,“ dodal Lukáš Žaludek, ředitel společnosti Baltaci, jež provozuje dva hotely ve Zlíně a jeden v Napajedlích.

Návrat časů před covidem

Podle něho pokračuje trend z posledních pár let, který byl vyvolaný i koronavirem, kdy lidé dávají přednost domácí dovolené před návštěvami moře. „Jsem optimista, covidové doby naučily zákazníky si všechno rezervovat na poslední chvíli, takže zatím nemáme významné ubytovací kapacity zarezervované. Lidé se budou rozhodovat tak dva týdny před příjezdem,“ odhadl Žaludek.

Neočekává, že by měly hotely Baltaci přes léto plno, nicméně věří v obsazenost kolem 80 procent. Přes víkendy to může být i více.

„Předpokládáme, že poptávka v létě opět převýší naše kapacitní možnosti, což by odpovídalo stavu před covidem,“ poznamenala obchodní ředitelka Lázní Luhačovice Šárka Vylimcová. „Samoplátci projevují již na začátku jara zájem o letní relaxační, wellness i krátkodobé pobyty, a to od čtyřhvězdičkových hotelů až po penziony,“ upřesnila.

Češi navíc stále více dbají o své zdraví a lázně začínají objevovat noví hosté. „Na jaře 2021, kdy bylo poskytování lázeňské péče i samoplátcových pobytů omezeno vládními opatřeními, byla poptávka na letní měsíce menší než letos,“ uvedla Vylimcová.

Ceny pokojů se zvýšily na začátku roku

Současná situace je velmi podobná období před příchodem koronaviru. „Rezervace už se rozbíhají, zájem je zatím podobný jako před koronavirem. Hlavní období pro rezervaci letních dovolených u nás ale přichází až na přelomu dubna a května,“ nastínil Blabla. Hotel Lanterna prochází částečnou rekonstrukcí a na léto otevře novou terasu, která chyběla. I od toho si hodně slibují.

Zahraničních hostů však letos může být méně, zejména mimoevropských, za což také může válečný konflikt na Ukrajině. Například v hotelu Octárna měla zahraniční agentura nasmlouvaných deset termínů pro turisty z Austrálie. „Všechny termíny zrušila, nechtěla jet na východ. Měla v plánu v rámci tour navštívit i Moskvu,“ vysvětlila Mederová.

Hoteliéři věří, že kromě stoupajících nákladů na život hosty neodradí ani dražší pokoje. Ceny šly ve většině ubytovacích zařízení nahoru na začátku roku o 10 až 15 procent. A to ze stejných důvodů, což je růst cen energií, pohonných hmot a služeb vůbec. „Letos už ceny měnit nebudeme, i když dodavatelé zdražují, ať už je to restaurace, či prádelna,“ sdělila Mederová.

Podobně k tomu přistupují i jinde. „Vzhledem k rostoucím nákladům jsme zdražovali už před zimou, a to zhruba o deset procent. Další zdražování zatím neplánujeme,“ dodal Blabla.

Autor: