iDNES.cz

Měsíc bez úmrtí a minimum hospitalizovaných, v zahraničí ale covid sílí

  13:06
Vysoce nakažlivé varianty onemocnění covid-19 omikron BA.4 a BA.5 se rychle šíří v Portugalsku a počty infikovaných už rostou například i v sousedním Německu. Situace v Česku i Ústeckém kraji je zatím klidná, experti ale stav v jiných zemích, riziko přenosu k nám a možný další vývoj bedlivě sledují.
Oddělení JIP Příbramské nemocnice, kde se starají o pacienty s nemocí Covid-19.

ilustrační snímek | foto: Michal SváčekMAFRA

V Portugalsku byla nová varianta odhalena na konci března a navzdory vysoké proočkovanosti (87 procent) počet nemocných roste. Sedmidenní výskyt nových případů se od poloviny dubna zvýšil čtyřnásobně na současných 1 800 případů.

Čísla začínají v posledním týdnu růst i v Německu, zatímco minulé pondělí byla celorepubliková sedmidenní incidence podle Institutu Roberta Kocha 189 případů na 100 tisíc obyvatel, ve čtvrtek už šlo o 221,4 případu a třeba 1. června bylo za tento jediný den hlášeno 54 957 nových infekcí, o 5 816 více než před týdnem.

V Česku je zatím situace příznivá, třeba v Ústeckém kraji za poslední týden přibylo jen 54 nových případů, počet nakažených na 100 tisíc obyvatel klesl na 6,6 nemocných a už více než měsíc nikdo nezemřel.

Čeští odborníci ale západ Evropy sledují, neboť časem se vše projeví i u nás. „Tato varianta se objevila v Jižní Africe a už to byl první signál, který zasluhoval pozornost. To, že se nyní objevuje v Evropě, představuje určité varování a riziko, že se chopí moci a převálcuje předchozí variantu. Nové varianty jsou úspěšné tím, že se dokážou množit rychleji a vytlačit tu předchozí,“ říká Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení v ústecké Masarykově nemocnici a předseda Společnosti infekčního lékařství.

V Německu už začíná růst i počet covidových pacientů v nemocnicích. Například v sousedním okrese Východní Krušné hory a Saské Švýcarsko bylo v pátek obsazeno 41 procent lůžek a na JIP bylo hospitalizováno 11 pacientů. V okrese Drážďany bylo obsazeno 233 lůžek a pět pacientů vyžadovalo péči na JIP.

V Ústeckém kraji zatím zdaleka taková situace není, v poslední době je hospitalizovaných kvůli covidu minimum. „Poslední dva týdny máme jeden až tři případy, právě dnes tři. Nikdo nevyžaduje intenzivní péči a většinou jsou hospitalizovaní senioři ve vysokém věku s řadou dalších onemocnění,“ přiblížil pondělni stav Dlouhý.

Primář: Nemusíme se strašit

Jak před novou variantou ochrání prodělané onemocnění a imunita po očkování, k tomu mají odborníci zatím ještě málo údajů. Proti Portugalsku ale má podle krajského koordinátora očkování Petra Severy v kraji dokončenou vakcinaci jen necelých 61 procent obyvatel a posilující třetí dávku 40 procent obyvatel.

„Data sbíráme, podle prvních informací ze světa se zdá, že průběh onemocnění není nijak vážnější a nemusíme se strašit. Ale určitě zvýšená pozornost je namístě a my jsme stále připraveni. Čekáme, že podzimní vlna stoprocentně bude, a uvidíme, jestli například nějaká nová varianta nástup nových případů urychlí. Teď ale věříme, že je teplé počasí, většina lidí je venku a neshromažďují se v uzavřených, nevětraných prostorách a mohli bychom do podzimu vydržet,“ přiblížil Dlouhý.

Podle něj se teď sice lidé nakazí, ale v naprosté většině případů prodělají lehké onemocnění ve formě nachlazení. „Vlastně i posílí svoji imunitu. V případě potřeby budeme testovat vysoce rizikové obyvatele, kteří mohou stonat vážněji, ti by měli dostat protivirové léky. Mohou zřejmě tu a tam i skončit v nemocnici, ale pro většinu populace, pokud nepřijde dramaticky jiná varianta, by se nemělo mnoho dít,“ dodal Dlouhý.

zpět na článek