iDNES.cz

Zájem o třetí dávku je velký, očkovací týmy objíždějí kraj i v sobotu

  9:52
Očkování proti covidu v Plzeňském kraji v posledních dnech trhá rekordy. Čísla kopírují stav v červnu, kdy byl o očkování největší zájem a týdenní počty přesahovaly 30 tisíc lidí. Většinu tvoří třetí dávky. Naopak o první dávky je poptávka minimální. Počty zvyšují lidé pracující v Německu, kteří by kvůli chybějícímu očkování mohli přijít o práci.

Lékař Roman Sviták a jeho mobilní očkovací tým provádí očkování proti covidu-19 v lékařském domě ve Vejprnicích u Plzně. (9. 1. 2022) | foto: Milena Sojková, MF DNES

„Svěřují se s tím, že nechtějí, aby je propustili,“ uvedla pracovnice očkovacího centra Domažlické nemocnice Monika Hubáčková s tím, že zatímco v Česku jsme je k očkování nikdo nedonutil, Němci svojí restriktivní politikou ano. „My jsme přišli z donucení, komentují to,“ uvedla Hubáčková. 

Další skupinou, která se nechává ve větší míře očkovat první dávkou, jsou podle jejích slov mladí, kteří chtějí mít přístup na různé akce či do restaurací. Ale podíl prvních dávek vůči třetím je velmi malý. 

„V Domažlické nemocnici očkujeme denně bez registrace minimálně 120 lidí, k tomu minimálně 180 registrovaných. V průměru je to kolem 350 lidí za den. Z toho prvních dávek je jen 10 až 15,“ spočítala Hubáčková. Z 80 procent o ni mají zájem mladí. 

„Senioři, které bychom hlavně potřebovali doočkovat, přibývají málo. Přichází jeden, dva za den,“ dodala Hubáčková. 

Malý počet prvních dávek potvrdila i Fakultní nemocnice (FN) v Plzni a EUC klinika. „Zájem o očkování je nyní vyšší, převážně se jedná o zájemce, kteří požadují třetí dávku. Nepočítám-li děti, zájemci o první dávku jsou v řádech desítek, přišli na ni v posledních dnech lidé od 16 do 69 let. Nelze tedy říct, že chodí více konkrétní věková kategorie,“ sdělila mluvčí FN Gabriela Levorová.

Ondřej Cvrk z EUC kliniky v Plzni, kde očkují denně kolem tisíce lidí, se prý u prvních dávek drží v posledních dvou měsících na stejných číslech – několika desítkách lidí za den.

Podle Hubáčkové zvyšují zájem o první dávky i mobilní očkovací týmy, které jezdí do míst, kde to starostové požadují. 

„Objevují se tam i senioři, třeba sedmdesátiletí, kteří jako důvod uvádějí, že když vidí zvyšující se nemocnost, přesvědčí je to k vakcinaci,“ popsala Hubáčková. „Do obcí jezdíme v odpoledních hodinách i o sobotách, což lidem vyhovuje, protože nejsou v práci. Prosíme starosty, aby zájem mělo alespoň 20 lidí. Pojedeme nyní do Kladrub, ozývají se malinké obce jako Hlohovčice u Staňkova, kde jsme očkovali asi 30 lidí. I o první dávky je někde zájem. Většinou se lidé ptají, jestli přijedeme znovu na přeočkování, s čímž počítáme,“ sdělila Hubáčková.

Jak uvedl mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška, každá krajská nemocnice akutní péče, tedy rokycanská, klatovská, domažlická a stodská, má vlastní mobilní očkovací tým, který je na žádost města, obce nebo sociálního pobytového zařízení či firmy a dalších subjektů připraven vyjet do dané lokality.

Druhou dávku má v kraji 58,2 procenta lidí

Enormní zájem o očkování podle Kokošky znamenalo datum 4. ledna, odkdy se mohou očkovat lidé starší 18 let. 

„Během 4. a 5. ledna se naočkovalo 10 027 lidí. Týdenní počet dávek zřejmě přesáhne poprvé od loňského června 30 tisíc,“ vysvětlil Kokoška. V červnu byl přitom zájem v Plzeňském kraji největší za celou dobu očkování, protože se lidé chystali na dovolené. Týdenní průměr v červnu byl v kraji 34 421 dávek.

Cvrk dokonce sdělil, že před 4. lednem lidé nad 18 let do EUC kliniky přicházeli a žádali o očkování, ale zdravotníci je museli odmítat.

Nejmenší zájem o očkování byl v kraji naopak loni v září, kdy týdenní průměr byl 4 231 dávek.

Třetí posilující dávkou je v kraji naočkováno 139 832 lidí, to je 23,7 procenta obyvatel, druhou dávkou pak 58,2.

zpět na článek