Chotěšov přišel o atrakci, dřevěnou chaloupku na pilíři zapálili filmaři

  10:18
Chaloupka na pilíři uprostřed řeky v Chotěšově, která se v posledních dvou letech stala turistickou atrakcí Plzeňska, v noci lehla popelem. Musela ustoupit plánované lávce přes Radbuzu. Ve svých posledních chvílích posloužila stavba, kterou lidé překřtili na Chaloupku baby jagy, filmařům.

Destrukce stavby se totiž stane součástí snímku Citlivý člověk, jenž podle románu Jáchyma Topola natáčí režisér Tomáš Klein.

„Děj filmu Citlivý člověk se odehrává napříč celou Českou republikou, jedná se totiž o road movie otce (David Prachař) a syna (Jaroslav Cuhra). Několik dní se odehrává právě na území Plzeňského kraje, kde budeme natáčet v Chotěšově. Zde budeme připravovat a následně dva dny natáčet v exteriérech,“ stojí v synopsi filmu.

Zásadní roli ve filmu hraje příroda, hlavní postavy se toulají polem a lesem, plavou v řece a hledají v přírodě útočiště. Ovšem hlavní vizuální lokací se stala právě chaloupka na pilíři, která ve filmu poslouží jako obydlí postavy nazvané Šupina ztvárněné hercem Vladimírem Javorským.

Chaloupka v obležení filmařů, pár dní před jejím zničením

Podle scénáře pak domek shoří, což se stalo v noci na dnešek kolem 23. hodiny. Jeho zkázu sledovalo několik místních lidí.

Přesný den a hodina, kdy chaloupka měla nadobro zmizet, byly ale do poslední chvíle tajné. A ti, kteří o tom věděli, mlčeli, aby se na poslední okamžiky chaloupky nepřišly podívat davy lidí.

Chaloupka se stala velmi oblíbeným turistickým cílem, především v posledních dvou covidových letech, kdy k ní týdně mířily stovky lidí. A právě to paradoxně částečně přispělo k jejímu konci. Turisté totiž k řece v mnoha případech jezdili autem, což se nelíbilo místním lidem.

Filmaři si chaloupku vybrali pro natáčení

Fotky chaloupky ze všech stran a úhlů se téměř každý den objevovaly na sociálních sítích. Také její zničení v plamenech lidé sdíleli na Facebooku. Zatímco jedni jsou smutní a mluví o legendě, druzí chápou, že stavbu, která se postupně rozpadala, by stejně nezachránili.

Chaloupku na neobvyklém místě postavili svépomocí před desítkami let mladí účastníci místního tábora. Přístup vyřešili lanem. Nejprve vylezli na strom a pomocí kladky se pak dostali dovnitř.

Pilíř, který si pro stavbu vybrali, je pozůstatkem staré důlní vlečky, která měřila šest a půl kilometru. Začínala u strážního domku mezi Chotěšovem a Stodem. Během dopravy uhlí bylo třeba překonat i úsek nad řekou Radbuzou.

Autoři: ,