V Polsku se dál tankuje levněji, české benzinky u hranic hlásí propad zájmu

  12:16
Kilogram vepřové plece za 89 korun, brambory za šest a k tomu benzin za 35 korun. I tak může vypadat optimální nákup jen pár set metrů od Bohumína, na čerpací stanici a přilehlé tržnici v polských Chalupkách.

Mnoha řidičům nejen z pohraničí se vyplatí zajet pro pohonné hmoty do Polska. Na litru ušetří šest i více korun. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Vzhledem k poloze u hranic jde spíše o jednu z dražších polských čerpacích stanic, stačí ujet jen pár kilometrů do polského vnitrozemí a benzin je ještě levnější, ale i tak jsou cenovky tamní čerpací stanice Orlen o zhruba šest korun za litr nižší než u nejlevnějších pump na české straně.

„Nakoupím levný benzin, pak tady odstavím auto a dokoupím si maso na víkend a ryby. Ty tady mají taky levné. Cestou tam a zpátky sice ujedu 45 kilometrů, ale při plné nádrži ušetřím několik stovek, nemluvě o ceně masa a hlavně těch ryb,“ vypočítal Jakub Kresta z Ostravy důvody, proč tankoval v polských Chalupkách.

Podobně jako on, minimálně pro benzin, míří do Chalupek denně stovky českých řidičů a před čerpací stanicí vytváří téměř nepřetržitě tu kratší, tu delší kolonu.

Nejnižší ceny jsou kolem Mošnova

Na výhodu polských čerpadlářů spočívající v nižším zdanění nemohou jejich české protějšky plně reagovat, mohou se jim jen snažit – kvůli konkurenci – co nejvíce přiblížit. Nejnižší ceny benzinu v kraji ale i tak nelze nalézt poblíž polských hranic, ale až u Mošnova na Novojičínsku.

Tam totiž působí, hned na dvou čerpacích stanicích – v samotném Mošnově a v nedaleké Studénce – společnost Tank ONO známá dlouhodobě nízkými cenami paliv.

Na ty musí reagovat i konkurenti. Za stejnou cenu jako Tank ONO v Mošnově a ve Studénce tak prodávají Natural 95 také na čerpací stanici společnosti W8 ve Skotnici. V úterý to ještě bylo 40,90 za litr Naturalu 95, ve středu už ceny o korunu poskočily.

U hranic s Polskem zaznamenali propad tržeb

„Konkurence Polska a polských cen je těžká, s tím se nedá skoro nic dělat,“ komentuje situaci v příhraničí Lucie Štěpánová Valentová, zodpovědná za cenotvorbu u společnosti W8 provozující sedm stejnojmenných čerpacích stanic na území kraje. „Ten propad zájmu je po polském snížení zdanění znatelný, jasně to vidíme na stanicích v Českém Těšíně i v Orlové. Musíme čekat, až se to změní.“

I na čerpacích stanicích W8 je vidět, že se firma místo marného boje s polskou konkurencí zaměřuje na tu českou. Ve své stanici ve Skotnici tak nabízí benzin levněji než u polských hranic.

Ceny benzinu se v současnosti mění v podstatě každý den. Zatímco ještě v úterý se ten nejlevnější v regionu prodával za 40,90 koruny, ve středu odpoledne už byl u stejné pumpy o korunu dražší.

Na pozici nejlevnější pumpy v kraji se tak ve středu vyšvihla čerpací stanice DZ Oil v Malé Morávce, v úterý s cenou 41,09 ještě o 20 haléřů dražší než Tank ONO v Mošnově. To se ale může zase brzy změnit.

„Máme týdenní nákupní ceny, pak ještě záleží i na datu návozu,“ vysvětlila Lucie Štěpánová Valentová příčinu častých změn cen. „My navíc nemáme u čerpacích stanic velké zásobníky, takže musíme navážet častěji.“