Burčák pod drobnohledem. Inspektoři sledují původ hroznů i obsah alkoholu

  15:06
O tři týdny později začala letos sezóna burčáku. A tak později vyrazili do terénu i inspektoři. Od konce srpna už zkontrolovali asi stovku prodejních míst. Pětina z nich nesplňovala všechny požadavky.

Burčáková sezóna letos začala asi o tři týdny později. Kvůli počasí. | foto: Markéta Lankašová, MF DNES

Do vinoték i prodejních stánků míří zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce od 26. srpna. Kontrolovat můžou až do konce listopadu. 

„Letošní sezóna je zpožděná asi o dva až tři týdny oproti předchozím teplým letům. Na množství burčáku má ale spíš vliv počasí pozdější, tedy to, které panuje v prodejní dny. Když je hezky a teplo, tak se burčák prodává daleko lépe. Za deštivého počasí se poptávka snižuje,“ říká Michal Bureš, ředitel brněnské Vinotéky Sýkora.

Právě k němu dnes také zavítali inspektoři. Odebrali si vzorek burčáku. A kontrolovali kromě jiného také přístup k teplé vodě a nápoj ochutnávali, zda vykazuje známky kvašení. 

„Když dojde inspektor, tak máme povinnost se prokázat všemi potřebnými dokumenty. Je to živnostenský list, nabývací doklady k burčáku, ale třeba taky potravinářské průkazy,“ vypočítává Bureš. 

Inpektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) prověřují také to, jestli má zákazník při příchodu k prodejci přehled o tom, kdo burčák vyrobil, kde zrálo víno nebo jaké jsou v nápoji obsažené alergeny. 

„V plné intenzitě probíhají kontroly od první poloviny září. Prozatím jsme navštívili 94 prodejních míst. Z toho ve 24 případech jsme přistoupili k odběru vzorku pro analýzu v laboratoři,“ vypočítává mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. 

V laboratoři se zkoumá obsah alkoholu. právě kvůli jeho nízké hodnotě loni neprošlo pět z 59 celkem odebraných vzorků. „Ale ten rozbor trvá měsíc až šest týdnů, protože burčák se musí nechat přirozeně prokvasit. Proto si na výsledky budeme muset ještě počkat,“ podotýká Kopřiva. 

Nicméně hříšníky za tři týdny v terénu už inspektoři vypátrali. „Co už známe, je průběžný počet porušení právních předpisů, tedy nedostatečné informování zákazníka. Těchto prohřešků se dopustili námi zkontrolovaní prodejci ve dvaceti případech,“ doplňuje Kopřiva.

Podle něj se pokuty, které inspektoři udělí, se pohybují obvykle v řádu desítek tisíc korun. „Pokud se jedná o velké objemy, opakovaná zjištění a zásadní porušení, pokuty mohou být i o řád nebo dva vyšší,“ podotýká. 

Autor: