Drenážní systém je hotový, voda od domů začne odtékat do Boleváku

  15:56
Problém s nelegálním odvedením vody od základů bytových domů u rybníka Bolevák v Plzni do kanalizace by měl být v nejbližších dnech vyřešený. Vodu od domů bude odčerpávat drenážní systém do rybníka. Stavba svodu je v podstatě dokončená, zařízení je funkční a do dvou týdnů má být v provozu

Bytové domy u Velkého boleveckého rybníku v Plzni. (26. 5. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Na základě vyjádření zástupkyně developera Michaely Džupinové o tom informoval primátor Plzně Pavel Šindelář z ODS. Plzeňská radnice ve středu také oznámila, že 16. září začne do vysychajícího Boleváku proudit voda přivedená z Berounky. To má řešit skutečnost, že nejoblíbenější rekreační rybník v Plzni roky vysychá a hladina letos klesla už zhruba 1,3 metru pod úroveň přelivu.

Zprávy o tom, že základy bytových domů, které vznikly v rámci projektu Panorama Bolevák v letech 2017 až 2019, zaplavuje voda nelegálně svedená do kanalizace, vyvolala loni v Plzni rozruch. Leckdo v tom viděl hlavní příčinu, proč v Boleváku dlouhodobě ubývá voda.

Radnice nechala specializovanou firmu situaci prověřit. Její závěry popřely, že by voda z Boleváku mizela kvůli nelegálnímu svodu do kanalizace. Zástupci města se pak s developerem dohodli, že problém s odváděním vody od domů vyřeší přečerpáním do Boleváku.

Původně mělo být opatření hotové už v květnu, což se nepodařilo. Nyní má být připravené. „Podle mých informací je už systém provozuschopný a funkční. To znamená, že zhruba za dva týdny Vodárna Plzeň nechá uzavřít svod vody od domů do kanalizace,“ prohlásil primátor.

Odborníci, kteří prověřovali složení vody u základů domů, dospěli k závěru, že přitéká především z oblasti Mikulky, tedy z opačné strany, než leží Bolevák. Hydrobiolog Jindřich Duras, který dlouhodobě sleduje kvalitu vody v Boleváku, uvedl, že přítok z drenáže od domů by neměl stav vody v Boleváku zhoršit.

„Ta voda je pro Bolevák úplně v pohodě,“ konstatoval. Podle Durase tento přítok bude mít mizivý vliv na úroveň hladiny rybníka, protože bude velmi slabý. Podle zástupců Vodárny přitékalo do kanalizace od domů v době jejich kontroly necelých půl litru za sekundu.

Naopak významným zdrojem vody pro rybník se má stát přívod přečištěné vody z Berounky. Ten má být v provozu od poloviny září. „Doplňovat vodu bude možné deset měsíců v roce v objemu až dvacet litrů za vteřinu,“ uvedl Šindelář.

Milan Leška, jednatel společnosti Stavmonta, která přívod od Berounky vybudovala, uvedl, že množství vody denně čerpané do rybníka bude odpovídat zhruba 25 cisternám. Náměstek primátora Plzně pro životní prostředí Michal Vozobule se domnívá, že efekt dopouštění vody bude víc znát v období, kdy budou nižší teploty, kdy se z rybníku méně vody odpaří.

„Odhaduji, že napouštění Boleváku na ideální stav by mohlo trvat zhruba tři roky,“ vysvětlil Vozobule. Tvrdí, že po doplnění Boleváku bude možné zařízení na přivedení vody z Berounky používat podle potřeby. „Řešení je tedy dlouhodobé a v podstatě trvalé,“ doplnil.

Kromě klimatických změn je hlavní příčinou vysychání Boleváku skutečnost, že zhruba čtvrtina jeho povodí je zastavěna budovami nebo komunikacemi na Severním Předměstí. Dešťová voda je v důsledku toho sváděna do společné kanalizace a nevsakuje se do půdy.

Ochránci přírody proto letos iniciovali petici s názvem Dešťovka pro Bolevák. Ta má podpořit opatření pro využívání dešťovky ve prospěch rybníků bolevecké soustavy. „Sběr podpisů pokračuje, je to dlouhodobá záležitost. Chceme dosáhnou toho, aby se ta opatření stala prioritou města,“ uvedla iniciátorka petice Lucie Hemrová.

V Boleváku několik let klesá hladina vody (17. 9. 2019)

19. září 2019