Bílina pokračuje v záchraně areálu lázní, brzy začne zvelebovat i park

  9:26
Bílina na Teplicku postoupila k další fázi opravy lázeňského areálu Kyselka. V současnosti probíhají záchranné práce na roky nevyužívané a chátrající hlavní lázeňské budově. V nejbližší době se pak uskuteční i revitalizace lázeňského parku.

Hlavní lázeňská budova roky chátrala, probíhající práce mají zamezit zhoršování jejího stavu. Využití se pro ni zatím hledá. | foto: Město Bílina

Cílem aktuálních prací je odvedení srážkových vod či odstranění novodobých obkladů v budově. Náklady jsou vyčísleny na více než osm milionů korun, necelý milion získalo město jako dotaci od kraje.

„Momentálně se budují odvodňovací žlaby ze žulových kostek, drenáž, odstraňuje se asfaltový povrch kolem budovy lázní, který bude nahrazen mlatovým, a provizorně se zastřešuje terasa,“ přiblížila práce Markéta Beránková z bílinského odboru nemovitostí a investic.

Problémem jsou podle ní i některé novodobé povrchy ve vnitřních prostorách objektu.

„Jde mimo jiné o obklady z dlaždiček či linoleum. Tyto materiály neumožňují odpařování vlhkosti z konstrukcí, a proto je součástí prací i jejich odstranění. Dále také dojde k odhalení stropních trámů a jejich stavebně-technickému a mykologickému posouzení. Díky tomu bude možné udělat si přesnější obraz o stavu budovy a naplánovat navazující nutné práce,“ dodala Beránková.

Už na jaře nechala radnice zrevidovat stav střešní krytiny na hlavní budově a vyměnit okapy a svody. „Revize střechy a práce, které nyní probíhají, mají zamezit postupnému zhoršování stavu historického objektu a umožnit zachování co největšího množství autentických konstrukcí a udržení jejich přijatelného stavu pro rekonstrukci objektu v budoucnu,“ nastínila Beránková.

Radnice dále počítá s opravou fasády, oken a dveří. „K tomu bude potřeba provést také sanační práce kvůli vysoké vlhkosti nyní zadržované v konstrukcích budovy. Rekonstrukce bude financována z rozpočtu města s tím, že se budou hledat i dotační prostředky,“ poznamenala Beránková.

Unikátní inhalatorium

Pokud jde o park, tak práce, na které se městu také podařilo získat dotaci, mají odstartovat ještě v září a pokračovat mají i po většinu roku 2023.

Radnice lázně odkoupila od soukromé firmy v roce 1998 a zatím se pro ně, respektive pro hlavní lázeňskou budovu, marně snaží najít využití. Právě hlavní budova byla zakonzervována v roce 2017. Od té doby město provádí dílčí opravy, aby nedošlo ke zhoršování jejího stavu.

V areálu se nachází i unikátní budova inhalatoria, která už je z poloviny opravena a lze v ní ochutnat jedinečnou mineralizovanou přírodní vodu.

„Zrekonstruován zde byl i pramen, který je přístupný veřejnosti, stejně jako lázeňský park, který lidé využívají k procházkám či kondičnímu běhu, ale hojně se tu konají i kulturní akce. Altánek za hlavní budovou je pak oblíbeným místem pro svatby,“ dodala Beránková.