U kostela sv. Mořice našli čelenku s českými granáty a další významné nálezy

  11:52
Osídlení v okolí olomouckého kostela sv. Mořice pamatuje nejen pravěk, ale také středověk. Archeologové tam učinili významné objevy již v 70. letech 20. století, když se tam stavěl Prior. Nyní k nim přidali nové nálezy.

Fragment textilní čelenky s českými granáty, pozlacenými dracouny a říčními perlami, který archeologové objevili při stavbě vodovodu u chrámu sv. Mořice v Olomouci. | foto: NPÚ Olomouce

Výkopové práce při rekonstrukci vodovodu podél jižního a západního průčelí chrámu zaměstnaly archeology Národního památkového ústavu, územního pracoviště v Olomouci.

„Záchranný archeologický výzkum byl zahájen 5. dubna. Jelikož se u kostela sv. Mořice pohřbívalo až do roku 1784, bylo možné očekávat nálezy související s ukládáním lidských ostatků,“ podotkla mluvčí památkářů Sandra Kolářová.

Na místě byly vykopány lidské kosti, které byly po skončení výzkumu uloženy zpět na původní místo. „Společně s nimi se ve vrstvách vyskytovaly také součásti oděvů, mince, ozdoby a drobné svátostky jako například medailonky a křížky,“ popsala mluvčí.

„Mezi nimi lze vyzdvihnout nález fragmentu textilní čelenky zdobené kovovými pozlacenými dracouny, říčními perlami a českými granáty nebo například torzo relikviáře z barevného kovu i s dochovanou relikvií. Čelenka byla nalezena společně s částí lidské lebky. Mezi ní a lebeční stěnou zůstaly dochovány vlasy pohřbené ženy,“ uvedla Kolářová.

Na několika místech trasy vodovodu odborníci objevili zbytky zděných konstrukcí. „Lze do jisté míry předpokládat, že by mohly být spojovány s některými z písemných pramenů známými hřbitovními kaplemi,“ naznačila mluvčí.

Vedle archeologických nálezů, které souvisí s fungováním hřbitova u chrámu sv. Mořice, narazili archeologové také na zbytky hospodářských dvorků.

„Z nich se podařilo vyzvednout několik fragmentů dřev, které budou dále dendrochronologicky datovány, několik kusů kůží, mezi nimiž byla rozpoznána část boty, a v prostředí středomoravských měst poměrně výjimečný nález vlněné textilie s keprovým vzorem a zachovaným pevným okrajem,“ přiblížila Kolářová.

Terénní část záchranného archeologického výzkumu byla ukončena. „V současnosti probíhá konzervace a zpracovávání nálezů zaměstnanců archeologického pracoviště v Olomouci,“ doplnila mluvčí.

23. března 2022

Autor: