Anifilm láká na rekordní počet soutěžních snímků, program věnuje i Ukrajině

  16:36
Město Liberec poprvé zažije festival Anifilm bez všech omezení a protiepidemických opatření. Šestidenní přehlídka začíná už 10. května a opět nabídne stovky krátkých i celovečerních animovaných filmů, počítačových her nebo videoklipů z celého světa.

Středobodem dění festivalu bude stejně jako v předchozích ročnících liberecký zámek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od letošního ročníku si organizátoři slibují, že bude návštěvnost vyšší než v covidových letech. „Velký zájem byl také ze strany zahraničních hostů,“ potvrdil ředitel festivalu Tomáš Rychecký.

Festival je už tradičně rozdělený na soutěžní a nesoutěžní sekci. Ta nesoutěžní bude letos ve znamení humoru. „Chtěli jsme reagovat na předchozí dva ročníky a nabídnout terapii smíchem,“ vysvětlil programový ředitel Anifilmu Pavel Horáček.

Dorazí legenda americké animace

Do Liberce například dorazí legenda americké nezávislé animace Bill Plympton, který přiveze svou celovečerní i krátkometrážní tvorbu proslulou černým humorem.

V soutěžní sekci bude zřejmě největší pozornost návštěvníků opět upřená na kategorii celovečerních filmů. „Letos bude soutěžit rekordních jedenáct snímků,“ uvedl Pavel Horáček s tím, že se jich přihlásilo celkem čtyřicet.

Soupeřit mezi sebou budou například oceňovaný snímek Gorila a já švédské režisérky Lindy Hambäckové nebo na tři Oscary nominovaný anidok Utéct dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Známý izraelský režisér Ari Folman představí svůj nový film Kde je Anna Franková a ve světové premiéře bude v Liberci uveden japonský snímek Dívka ze země Venku.

Český film bude letos reprezentovat Michaela Pavlátová se snímkem Moje slunce Mad, který je inspirovaný knihou novinářky Petry Procházkové. Do soutěže krátkých filmů postoupilo z více než 500 přihlášených 31 titulů z celého světa.

Podobně na tom je i kategorie studentských filmů, kam se probojovaly dvě české zástupkyně. Diana Cam Van Nguyenová bude prezentovat svůj oceňovaný anidok Milý tati a režisérka Andrea Szelesová film Sestry.

Část programu bude věnovaná Ukrajině

Ceny bude porota udělovat také v kategoriích videoklipy, abstraktní a nenarativní animace, VR film a počítačové hry. Prezentace tuzemské tvorby proběhne v rámci tradiční soutěže Český obzor. Část programu bude věnovaná i Ukrajině a představí některé ukrajinské animátory.

Festival je opět rozprostřen po celém centru města. Filmy se budou promítat v Kině Varšava, v Cinema City, na náměstí před radnicí, v Malém divadle, Severočeském muzeu nebo na Technické univerzitě. Středobodem dění festivalu bude stejně jako v předchozích ročnících liberecký zámek, kde se mohou návštěvníci akreditovat.

Kromě toho bude zámek patřit především nadšencům počítačových her nebo virtuální reality. Rozpočet festivalu je 22 milionů korun. Letos poprvé na něj přispěla Nadace PPF.