Alfons Mucha jako turistický hit. Návštěvníky lákají plátna, stezka i puzzle

  6:16
Přes 13 tisíc lidí vidělo Slovanskou epopej Alfonse Muchy za první měsíc od jejího znovuvystavení v Moravském Krumlově. Za slavným dílem autora secesního stylu míří celé autobusy.

Inspekce z Galerie hlavního města Prahy v Moravském Krumlově posvětila zápůjčku Slovanské epopeje do zdejšího zámku. (19. července 2021) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Samozřejmě jsme spokojení, ale ten trend asi tak dlouho nevydrží. Čísla se vždy počítají za rok provozu. Pokud se naplní očekávání, bude vše v pořádku,“ uvedl starosta města Tomáš Třetina (TOP 09).

Má to i háček. Někteří návštěvníci jen přijedou jako zájezd, dají si oběd a pokračují dál. Tomu, aby jich víc trávilo delší dobu v okrese, ale i celém širším regionu, má pomoct nové memorandum o vzniku Muchovy stezky. Podepsali ho Krumlov, Ivančice, Jihomoravský kraj a John Mucha, vnuk malíře a šéf Muchovy nadace. Slibují si od něj nejen rozvoj turistického ruchu, ale i další popularizaci fenoménu Alfonse Muchy

„Zaslouží si to. Z jižní Moravy pochází celá řada slavných jmen, kterými se můžeme chlubit. Alfons Mucha ovšem patří mezi ty nejvýznamnější,“ podotkl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Výsledkem snažení tak má být, že turista navštíví nejen dvacítku velkoformátových pláten v Krumlově, ale i další místa – ta, kde Mucha vyrůstal, kde tvořil a kde čerpal inspiraci. V Ivančicích, umělcově rodišti, vznikne přeměnou památníku Alfonse Muchy moderní muzeum. Zapojí se i Hrušovany nad Jevišovkou, kde na radnici odkrývají rané Muchovy fresky.

Kdy stezka vznikne, zatím jasné není – i vzhledem k tomu, že jde o víc na sebe navazujících projektů. „A každý z nich se chystá zvlášť. Teď se řeší projektové záměry,“ poznamenal Třetina.

Byť si na oficiální stezku musí lidé počkat, třeba ZnojmoRegion už zve na výlet po stopách slavného malíře. I na zámku Miroslav na Znojemsku je vystavena kompletní Slovanská epopej, ovšem ve formě velkoformátových puzzle. Obrazy z téměř 164 tisíc dílků kdysi skládalo čtyři měsíce 266 dobrovolníků, což si zasloužilo zápis do České knihy rekordů. Výsledek je ale k vidění už jen do konce října.

Ornamenty na zámku

V Hrušovanech nad Jevišovkou zase mají dvacetikilometrovou Muchovu stezku pro cyklisty i pěší – nenáročný okruh vedoucí místy, kde se mladý začínající umělec inspiroval a zanechal svá první díla.

Majitel hrušovanského panství, hrabě Eduard Khuen-Belasi, totiž rozpoznal Muchův talent a stal se jeho prvním mecenášem i osobním přítelem. Finančně ho podporoval při studiích na akademii v Mnichově a nechal si od něj vyzdobit Emmahof (dnes Emin dvůr či Emin zámek) nedaleko Šanova i hrušovanský zámek.

Dodnes tak lidé můžou obdivovat třeba zmíněné malby v budově radnice. Secesní ornamenty a rostlinné motivy pokrývají stropy i část stěn od vstupního průjezdu až po kancelář starosty. Pod vrstvami omítek byly objeveny v podstatě náhodou a město je nechává postupně restaurovat do původní podoby.

Ivančice zase už nyní nabízejí nového audioprůvodce s jedenáctkou zastavení, která s Muchou souvisejí. Hlas, který z něj lidé uslyší, patří vnukovi malíře Johnovi.

Pozornost vzbudila i výstava iMucha v pražském Obecním domě:

21. srpna 2020