Nebyli jsme to my, tvrdí lidé žalovaní kvůli obsazení rypadla v lomu Vršany

  12:16
Mostecký soud začal projednávat žalobu Vršanské uhelné na osm lidí, kteří podle těžařů na podzim 2019 vlezli na rypadlo v lomu Vršany u Mostu. Žalovaní tvrdí, že na místě nebyli a jejich ztotožnění ze strany policie bylo chybné. Soud začal věc projednávat v den, kdy další aktivisté obsadili rypadla v lomu Bílina a Tušimice.

Aktivisté na skrývkovém rypadle v lomu Vršany na Mostecku (29. října 2019) | foto: skupina aktivistů

Aktivisté stroj obsadili 29. října 2019. Ačkoli je policie opakovaně vyzývala k opuštění rypadla i celého areálu lomu, zůstali na místě dva dny. Firma po nich chce 70 tisíc korun.

Podle vyjádření Vršanské uhelné, která patří do skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače, svým počínáním nenarušili těžbu uhlí.

I proto je vymáhaná částka za způsobenou újmu v podstatě symbolická, konkrétně činí 70 509 korun. Suma představuje náklady na pronájem výškové plošiny, kterou využil například policejní vyjednavač, a také za navýšení ochranky.

Osm aktivistů chtělo akcí protestovat mimo jiné proti tomu, aby polostátní ČEZ prodal elektrárnu Počerady právě Tykačově Sev.en Energy.

Osmičlenná skupina žalovaných, z nichž žádný k soudu nedorazil, s žalobou nesouhlasí. Nereagovali proto ani na dřívější předžalobní výzvu ze strany Vršanské uhelné.

Hájí se tím, že se jednání nedopustili a poukazují na pochybnosti ohledně jejich ztotožnění ze strany policie.

„Jejich totožnost byla zjištěna chybně. Identifikace byly mylné. Nebyly provedeny dostatečně průkazným způsobem,“ uvedla právní zástupkyně žalovaných Věra Nováková. 

Společně s jejich druhým právním zástupcem Pavlem Uhlem tvrdí, že u některých žalovaných mají zcela prokazatelné důkazy, že se v danou dobu nacházeli jinde. Předložili třeba potvrzení o jejich přítomnosti ve škole. Jedna z žalovaných byla navíc podle právníků ve stejnou dobu ztotožňována policií na demonstraci v Praze.

Upozorňují v té souvislosti také na přestupková řízení vedená proti žalované osmičlenné skupině u Báňského úřadu a mosteckého magistrátu. Pokutu dosud tyto úřady neudělily žádnou. U některých členů skupiny řízení ještě běží. U těch, u nichž byla zastavena, to úřady odůvodnily právě potížemi s identifikací.

Právní zástupci žalovaných rozporují i nárok těžařů na zmíněnou sumu. Peníze za plošinu by podle nich měla uhradit policie. Zároveň podotkli, že zvýšená ostraha nebyla dostatečně odůvodněna a v podstatě nebyla potřeba, protože na místě nepřetržitě hlídkovali policisté.

Soud začal věc projednávat právě v den, kdy v Ústeckém kraji další aktivisté obsadili rypadla v lomu Bílina a Nástup-Tušimice, které provozuje společnost Severočeské doly.

Projednání žaloby Vršanské uhelné bude pokračovat v říjnu. Právníci požadují mimo jiné předvolání policistů, kteří prováděli ztotožnění aktivistů.

29. října 2019