Pořád jí říkají zvláštní, teď ale speciální škola porazila i gymnázium

  6:14
Škola z Horního Tanvaldu, jíž se říkalo a někdy ještě říká „zvláštní“, vyhrála oblastní soutěž Ještědská hlídka. V závodě namíchaném z běhu, střelby, hodu granátem, z vědomostních testů, zdravovědy a z topografie porazila gymnázium i sportovní školu.

Žáci ze školy z Horního Tanvaldu uspěli v soutěži Ještědská hlídka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Naši osmáci a deváťáci byli nejlepší z osmi týmů,“ říká Jan Kulhánek, ředitel školy z Horního Tanvaldu, kde se učí děti, které potřebují speciální podporu.

„Postoupili do krajského finále, kde ale našemu vítěznému týmu z tanvaldského oblastního kola chyběli dva kluci. Bylo těžké je nahradit, protože jsme malá škola s padesáti sedmi dětmi. Deváťáky museli zastoupit dva sedmáci a dva roky rozdílu byly přece jenom znát. Přesto jsme neskončili poslední. Mezi dvaceti družstvy jsme obsadili patnácté místo.“

Rozhodčí museli přepočítat výsledky

Na oblastní soutěži reprezentovali školu z Horního Tanvaldu Sandra Čisárová, Václav Machata, Zdeněk Baran, Adam Ficu a Matúš Polák. Pod horu Špičák, kde soutěž probíhala, by se hodil popěvek „Někteří lidi nevěří, že jamajský bob zvítězí“ ze světově známé komedie Kokosy na sněhu.

Když totiž školáci z Horního Tanvaldu proběhli cílem jako vítězové, šlo o velké překvapení. Tak velké, že rozhodčí raději přepočítali výsledky. Ale nic se nezměnilo. Děti z Horního Tanvaldu nechaly všechny své soupeře za sebou.

„Na závodech jsem byl a nejdřív jsem taky nevěřil, že Horní Tanvald vyhrál,“ prozrazuje tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek. „Škole z Horního Tanvaldu úspěch přeju i proto, že žákům stoupne sebevědomí. Udělali velkou radost sobě, svým učitelkám a řediteli.“

Ředitel Kulhánek vidí výhru v oblastním kole v souběhu několika věcí. „Ještědská hlídka se letos konala poprvé a proti ostatním školám z Tanvaldska jsme měli jednu výhodu. Naši žáci se pravidelně účastnili podobných soutěží. Například vždy na podzim uspořádáme pro naše žáky běžecký závod s různými úkoly,“ podotýká Kulhánek. 

„Oblastní kolo se konalo v oblasti motokrosového areálu, kam s dětmi často chodíme. Znaly terén, věděly do čeho jdou a nesvazoval je stres. Věřily si, že dělají něco, co dovedou.“

Školáky bavila různorodost úkolů

Školáky z Horního Tanvaldu baví, pokud se nemusejí věnovat pouze jedné činnosti. Což přesně odpovídá Ještědské hlídce složené z řady odlišných disciplín. „Běží, pak střílejí, házejí granátem, překonávají lanovou lávku, pracují s mapou,“ upřesňuje ředitel Kulhánek.

Žáci z Horního Tanvaldu díky závodu poznali, jaká cesta vede k úspěchu. „V dnešní době by hodně lidí chtělo zažít úspěch hned a bez námahy,“ vysvětluje pan ředitel. 

„O to důležitější je, že naše děti při Ještědské hlídce zjistily, že bez poctivého a dlouhodobého tréninku by nikdy nevyhrály. Pro mě se jejich úspěch stal potvrzením, jak dobře s nimi učitelky pracují. Všechny mají vystudovanou speciální pedagogiku a velkou praxi.“