Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

  12:30
Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně. Autorka se inspirovala novinovými články o ztřeštěných zvířecích kouscích. Děti si tak mohou pohladit lišku, která uvázla v zavařovací sklenici, nebo vylézt na opilého divočáka.

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova onkologického ústavu v Brně. | foto: Markéta Lankašová, MF DNES

Sochy instaloval přednosta kliniky radioterapie Pavel Šlampa spolu s jejich autorkou Irenou Armutidis do zahrady ústavu na začátku října.

„Chtěli jsme dětem zpříjemnit návštěvu pro ně stresujícího prostředí onkologické kliniky. Upravili jsme stávající dětský koutek a přidali nový, do zahrady jsme navíc přidali dvě zvířátka,“ uvedl Šlampa.

Přestože plastiky zachycují zvířata tak, jak je děti mohou vidět i v přírodě, obě za sebou mají bizarní příběh. Ten si mohou především rodiče přečíst na popiscích v dětském koutku uvnitř kliniky. 

Pro kance našla Armutidis předlohu v události, která potkala rodinu kempující v australském národním parku. Kanec objevil nehlídané plechovky s pivem, postupně jich osmnáct ukradl a vypil.

U řeky pak turisté spatřili opilého kance, jak běhá kolem jejich vozidla a pronásleduje ho rozzuřená kráva, kterou zřejmě provokoval a napadal. Divočák byl následně nalezen, jak zmožen množstvím alkoholu spí pod nedalekou kládou.

Poházené plechovky raději odstranili

Liška z Ruska sice žádný alkohol nepožila, zato ji přilákala vůně ze zavařovací sklenice. Do ní strčila hlavu, jenže už se nemohla dostat ven. Ke dvojici mužů si pak přišla pro pomoc. Překonala strach, což se jí vyplatilo, protože jeden z nich ji ze skleněného vězení osvobodil.

„Původně měl kolem sebe kanec poházené plechovky a liška zavařovačku, ty jsme ale museli kvůli bezpečnosti i nemocničnímu prostředí odstranit. Nevypadalo by to asi moc vhodně,“ přiznal Šlampa. 

Sochy vytvořila Armutidis už v letech 2014 a 2015 ve Veverských Knínicích, kromě divočáka a lišky vyrobila i další plastiky. „Jako první jsem objevila právě článek o divočákovi, pak jsem pátrala po podobných zajímavostech. Nakonec mi zvířecí příběhy posílali i kamarádi,“ prozradila Armutidis. 

Plastiky vytvořila z laminátu. Nejdříve je vymodelovala z hlíny, pak zhotovila formu a nakonec odlila finální sochu. Odlitky pracovníci kliniky doplní o rostliny a keře, které chtějí zasadit ještě na podzim.

Šlampa si mladou autorku vybral na základě spolupráce s její matkou Irenou Armutidis starší, která kliniku vyzdobila už fotografiemi přírody, převážně rostlin.

„Požádal jsem o doporučení vhodného sochaře. Dostal jsem na výběr mezi její dcerou Irenou a manželem Nikosem, který vytvořil bustu Vladimíra Menšíka pro Ivančice. Vybral jsem si Irenu,“ přiblížil Šlampa.