Uzavření šesti zubařských ordinací připravilo o lékaře tisíce pacientů

  9:04
Devět tisícovek lidí zůstalo bez svého zubaře. Taková je v současné době situace v Karlovarském kraji, kde jenom v letošním roce ukončili činnost dva zubní lékaři. Loni přitom skončili čtyři.

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Kraj věří, že by akutní nedostatek stomatologů mohl pomoct vyřešit dotační program ministerstva zdravotnictví, který nabízí až 1,2 milionu korun na zařízení ordinace.

„Cílem programu je motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech tak, aby byla zajištěna dostupnost péče rovnoměrně ve všech regionech,“ vysvětlil podstatu projektu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Z dotací mohou lékaři hradit vysoké vstupní náklady spojené se zařízením ordinace. Například na nákup křesla, rentgenu a podobně.

Podle mluvčí rezortu zdravotnictví Gabriely Štěpanyové v současné době probíhá příprava metodiky.

„Podrobnější informace bude možné sdělit v květnu, kdy bude hotová její finální podoba,“ doplnila mluvčí s tím, že o dotaci do výše 1,2 milionu mohou žádat jak konkrétní lékaři, tak poskytovatelé zdravotních služeb.

Lékaři v kraji nové pacienty už nepřijímají

Ladislav Pachta, člen čestné rady Oblastní stomatologické komory, tvrdí, že situace v regionu začíná být vážná. „A bude ještě horší. V současné době odchází poměrně silné ročníky zubařů do důchodu. A mladých z fakult je málo, navíc nejdou do periferních oblastí státu,“ konstatoval Pachta.

Lékaři, kteří v regionu zůstávají, navíc už nové pacienty neberou. „Vím o dvou, možná o třech, kteří ještě nabírají. Jsou to ti noví, kteří si teprve budují klientelu,“ vysvětlil stomatolog.

V jeho okolí před nedávnem skončily dvě kolegyně, po kterých zůstaly stovky pacientů. „A ty nejsme schopni vstřebat. Samozřejmě máme povinnost ošetřit akutní stavy pacientů, i když u nás nejsou registrovaní. To samozřejmě děláme, ale hodně nás to vyčerpává,“ popsal závažnost situace Ladislav Pachta.

Dotační titul, který připravuje ministerstvo zdravotnictví, proto kvitují i na krajském úřadě. „Karlovarský kraj totiž patří právě k těm regionům, v jejichž odlehlých částech nebo menších obcích zubaři chybějí,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Podle něj skončili vloni tři zubaři na Chebsku a jeden na Sokolovsku, letos pak další dva na Sokolovsku. Kvůli tomu zůstalo bez zubaře na devět tisíc pacientů. „Zdravotní pojišťovny pro tato místa vypisují výběrová řízení na uzavření nových smluv. Zatím ale bez úspěchu, získat nové lékaře se nepodařilo,“ řekl Bureš.

Ladislav Pachta je ovšem poněkud skeptický v okamžiku, kdy má odpovědět na otázku, zda dotace ministerstva pomohou situaci zlepšit.

„Moc tomu nevěřím. Už jenom proto, že se lékaři při zařizování standardních ordinací jen těžko dostanou pod částku 1,5 milionu korun. Vždyť jenom křeslo za velmi rozumnou cenu vyjde na půl milionu, jsou ale i dvojnásobně dražší,“ vysvětlil lékař. „Milion je sice hezký, ale pořád nestačí,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo Komisi pro dostupnost stomatologické péče v České republice. Jsou v ní zástupci zdravotních pojišťoven, České stomatologické komory a ministerstva. Na začátku dubna definují její členové konkrétní obce, kam bude dotace směřována.

Ovlivnit názor ovšem mohou i sami pacienti. „Na emailovou adresu dent@mzcr.cz mohou zasílat své podněty a tipy na oblasti, kde není dostatečně zajištěna stomatologická péče. Těmito podněty se komise bude zabývat,“ dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.