Nadšenci pátrají po ztracených sochách z kaple v Dubí, jednu už našli

  8:02
Do pátrání po dvojici cenných soch z 18. století se pustil Spolek historie města Dubí. Po druhé světové válce zmizely ze zděné výklenkové kaple v Tovární ulici a dlouho o nich nebyly žádné zprávy. Na místě zbyl jen reliéf Nejsvětější Trojice a dvě prázdné polokruhové niky.

Nalezená hlava Jezulátka, které stávalo na knize svatého Antonína. | foto: SHMD

„Nedávno se kaple opravovala. Dvě niky jsou ale prázdné, takže se přímo nabízela otázka, kam zmizely zbylé dvě sochy,“ sdělil člen spolku Jiří Kašpar.

Trojbokou barokní kapli, která je známá jako sloup Nejsvětější Trojice a připomíná morovou ránu, nechal v roce 1730 postavit Johann Georg Walter. Jeho rodina vlastnila nedaleký mlýn Obere Buschmühle. Od roku 1958 je pod ochranou památkářů.

Členové spolku pátrali po zmizelých sochách v Regionálním muzeu v Teplicích, na dubské radnici a oslovili i nynějšího majitele mlýna. Podařilo se jim zjistit, že po druhé světové válce obě sochy hodili opilci vracející se z hostince do potoka.

„Majitelům sousedního mlýna se jednu z nich podařilo zachránit, druhou ale údajně vzala voda. Poškozená socha pak dlouho stála v areálu mlýna, odkud ji před pár lety majitel donesl na radnici v Dubí. Tam o ní vědělo jen pár lidí, ale nyní se povedlo torzo sochy znovu objevit,“ poznamenal Kašpar.

Po prozkoumání zjistil, že to je mužská postava v mnišském rouchu, která drží knihu, na níž stálo Jezulátko. „Je to svatý Antonín,“ objasnil Kašpar.

O druhé zmizelé soše zatím spolek nic neví. „Bohužel nám chybí fotodokumentace, která by nám při hledání moc pomohla,“ dodal.

Není to první pátrání, které spolek rozjel. Před časem se třeba pustil do hledání posledního těžebního vozíku z dolu Cínovec. Ten vyjel z podzemí naposledy v listopadu 1990 a ještě dlouho poté byl součástí místního pomníku. 

Pak ale vozík zmizel a dosud po něm nejsou žádné stopy. „Nejspíše skončil ve šrotu, u někoho na zahradě nebo někde v Německu,“ nastínil Kašpar.

Autor: