Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpřísní se pravidla pro držení zbraní? Evropský parlament dnes rozhoduje!

  9:06
Ve Štrasburku by se dnes mohlo rozhodnout o osudu držitelů zbrojních průkazů. Europoslanci mají na stole směrnici o držení zbraní, která má režim výrazně zpřísnit. Proti omezování trhu se střelnými zbraněmi se staví česká vláda i naši europoslanci.

Berlaymont, sídlo Evropské komise | foto: Evropská komise

Připravená směrnice chce například zakázat poloautomatické zbraně. Jak Rádiu Impuls řekl europoslanec Jiří Pospíšil, doplatili by na to občané i stát. „V České republice by to dopadlo až na 40 tisíc myslivců či sportovních střelců, kteří legálně drží zbraň. Stát by ty zbraně od nich musel vykoupit a zaplatil by tak několik miliard korun,“ řekl Pospíšil s tím, že on sám připravil několik pozměňovacích návrhů, které tento postup vypouštějí.

Stanovisko České republiky ohledně držení zbraní se od toho evropského liší. Český ministr vnitra Milan Chovanec prosazuje ústavní změnu, která naopak podmínky pro užití zbraně uvolňuje. Jak uvedl Chovanec, směrnice podle něj může dokonce nahrávat černému trhu i terorismu. „Pokouší se část držitelů zbraní odzbrojit. Velká část poloautomatických zbraní by na základě této směrnice musela být odevzdána. Sami si jistě dokážete představit, kolik jich skončí na černém trhu. Paradoxně toto opatření může terorismu pomoci, než aby mu ublížilo,“ řekl Chovanec počátkem roku ve svém propagačním videu.

Pokud dnes na plénu Evropského parlamentu projde některý z pozměňovacích návrhů, pak se směrnice vrátí zpět k projednávání ve výborech.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: