Nádrž před zámkem ve zlínské zoo se změní na letní výběh pro aligátory

  16:20
Vodní nádrž naproti zámku v areálu zlínské zoologické zahrady se na léto promění ve výběh pro aligátory. Práce vyjdou na 2,5 milionu korun. V zimním období mají aligátoři k dispozici rozlehlý skleník s bazénem a písčitou částí v chovatelském zázemí, které není přístupné veřejnosti.

Zlínská zoo chová skupinu pěti aligátorů amerických. Tvoří ji čtyři samice a samec a odborníci doufají v úspěšný odchov mláďat.

Původně obývali terária v suterénu zámku, jenže ta se musela zrušit. Po letech provozu už nesplňovala chovatelské nároky. Kromě toho odtud stoupala vlhkost do zámku a ničila jej. Teď mají aligátoři k dispozici rozlehlý skleník s bazénem a písčitou částí.

„Je v něm spousta denního světla a stálá teplota kolem 25 stupňů Celsia. Je však v chovatelském zázemí, kam návštěvníci nemohou. My přitom nechceme lidem vzít možnost obdivovat tyto majestátní plazy,“ popsal ředitel zlínské zahrady Roman Horský.

Fotogalerie

Proto se pustili do přípravy letního výběhu. A protože i zámecká vodní nádrž už potřebovala rekonstrukci, obě akce spojili do jedné.

Jde o ojedinělé řešení. Vodní prvek zůstane zachovaný, využívat ho budou zvířata, která by jinak nebyla veřejnosti na očích. A aligátoři rozhodně jsou divácky atraktivní.

„Pokud to umožní počasí, uvidí je tady návštěvníci od začátku letních prázdnin,“ uvedl ředitel zahrady.

Pod zem dají nádrže na 132 kubíků dešťové vody

Pro aligátory upraví celou plochu stávající nádrže. Ta se musí prohloubit na 80 centimetrů, aby v ní mohli aligátoři plavat. Prostor bude vyhovovat i vodním rostlinám. Uprostřed vzniknou dva dočasné umělé ostrovy, které zvířata využijí ke slunění.

„Pobyt venku jim určitě prospěje. Přirozené sluneční světlo totiž podporuje růst a kondici zvířat, prospívá vývoji kostí, kůže i zdravému apetitu,“ zdůraznil Horský.

Počítá se i s umělým osvětlením, mlžným systémem a možností ohřívat vodu. Celá stavba vyjde na 2,5 milionu korun, zaplatí ji zahrada.

Během rekonstrukce navíc dostanou pod zem dalších šest obřích nádrží na dešťovou vodu. Svedou do nich vodu ze střechy zámku. Celkem pojmou 132 metrů krychlových vody.

Její spotřeba tvoří velkou položku v provozních nákladech zahrady. Proto už několik let budují podzemní nádrže všude tam, kde to podmínky umožní. Voda z nich pak slouží k zalévání, provozu nadzemních nádrží nebo k zavlažování tropického pavilonu.

Aligátoři, jež by návštěvníci pozorovali na souši i pod vodou, se měli stát ústředním motivel unikátního projekt, který by lidem ve Zlíně přiblížil mokřadní biotop floridského národního parku Everglades.

Očekávaný projekt Řeka trávy za zhruba 130 milionů korun ale zoo předloni odložila, přednost dostal stomilionový projekt Karibuni s prvky safari, který výrazně rozšíří zázemí pro slony (viz též Sloni mají přednost. Řeka trávy s aligátory ve zlínské zoo nebude).

Autor: