Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

  18:18
Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale naplnil i takové přání. V současné době se bazénem prohánějí už čtyři mláďata. „V Evropě je to naprostý unikát a úspěch je to i v celosvětovém měřítku. Za uplynulý rok není u sib ománských evidován žádný odchov,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, kromě zlínské. Úspěch je to i v celosvětovém měřítku. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nejstarší z nich, a jediná samička, přišla na svět 22. května. Trojice „kluků“ je stará zhruba týden.

Zatím plavou v oddělené části bazénu, návštěvníci je sice uvidí, na krmení a hlazení je ale ještě brzy. Společně s mláďaty jsou tam i tři z celkem 17 zdejších samic.

„Netušíme, jestli jsou to matky. Mezi mládětem a matkou totiž po porodu nejsou žádné vazby,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. „Drží se poblíž skupiny, ale ne konkrétní samice,“ dodal.

Když přišla mláďata na svět, měla rozpětí ploutví mezi 38 a 42 centimetry. Váha se pohybovala od 1,2 do 1,5 kilogramu. Dospělé siby ve zdejší skupině váží až 16 kilogramů.

Všechna mláďata byla překvapením. Ani před porodem totiž nebylo patrné, že jsou samičky březí. Přestože je pracovníci zoo v pravidelných intervalech váží a sledují jejich zdravotní stav.

Naposledy v dubnu tak kontrolovali případné napadení parazity, zranění a váhu. Změřit rozpětí ploutví u dospělých jedinců je problematické, protože se tomu brání.

„Není to pro nás nezbytná informace, proto to neděláme. Stanovili jsme si časový limit, po který mohou být mimo vodu. Ten naplníme prohlídkou, vážením a rozhodně jej nechceme překračovat,“ popsal Čihák.

Zpětně vypozoroval, že některé samičky byly těžší a jejich počet odpovídal počtu narozených mláďat. „Je to ale jen domněnka. Když něco hodně chcete vidět, tak to najdete,“ usmál se.

Informace, kterých by se mohli při odchovu držet, prakticky neexistují. Siby ománské chovají pouze čtyři zahrady v Evropě, žádná z nich je neodchovala a také u jiných druhů rejnoků je to problém.

Březost trvá 11 měsíců, mláďata se vyvíjejí v těle matky a rodí se plně samostatná. Po pár dnech začínají přijímat potravu. I zlínské přírůstky už si umí najít kousky krevet a mušlí, které jim ošetřovatelé připravují.

Jejich domovinou je Rudé moře. Ve Zlíně mají rejnoci k dispozici bazén s mořskou vodou, kterou tady speciálně míchají. Průběžně se vždy část obměňuje, pro případ havárie jsou pod zemí zásobní nádrže. Zatím žádnou takovou událost řešit nemuseli.

„Lidé jsou skutečně ukáznění. Věřil jsem jim a potvrdilo se to,“ uvedl už dříve ředitel zahrady Roman Horský.

Občas se při kontrole najde škrábnutí, patrně od dlouhých nehtů návštěvnic, větší zranění ani znečištění vody ale ošetřovatelé nezažili. Jen před třemi lety našli na okraji bazénu ležet sáček s rybářskými háčky.

Rejnoci dorazili do Zlína z Nizozemska v roce 2014 (více zde):

3. září 2014