Prudce jedovatá kobra z dvorské zoo přišla kvůli zánětu o svoji zbraň

  16:32
Kobra černá podstoupila v Safari Parku Dvůr Králové náročnou operaci. Opakovaně trpěla záněty jedového váčku. Tentokrát jí veterinář odebral celou jedovou žlázu. Zákrok u jednoho z nejnebezpečnějších hadů trval dvě hodiny.

Kobra černá trpí záněty jedového váčku, veterinář ji operoval. | foto: Safari Park Dvůr Králové, Simona Jiřičková

Pracovníci zoo operovali hada ve středu. Už třetím rokem má totiž potíže s chronickými záněty. Nelze je léčit jiným způsobem než operací. Při předešlých zákrocích jí veterináři jedový váček vždy pouze čistili.

„Onemocnění se už několik let opakuje, navíc jsme po uspání a otevření rány zjistili, že se zánět oproti předchozím rokům rozšířil. Tím, že jsme odebrali celou žlázu, by se záněty už neměly vracet,“ říká ošetřovatel Martin Smrček.

Samotnému zákroku předcházel odchyt zvířete. U jedovatých hadů je potřeba před aplikací tišicích prostředků zajistit, aby nedošlo k jakémukoli kontaktu s člověkem. K tomuto účelu zkušení dvorští pracovníci vytvořili vlastní systém.

„Nebezpečné hady odchytáváme do vaku, který ústí do průhledné plastové trubice. Vak se přiloží pomocí speciální konstrukce ke dnu odchytové boudičky, která je součástí každého terária,“ vysvětluje postup ošetřovatel.

„Jakmile otevřeme dno bedny, had spadne do připojeného pytle a instinktivně se začne pohybovat za světlem, tedy do plastové trubice. Jakmile má had hlavu v trubici, uklidní svůj pohyb a přichází chvíle pro veterináře, který skrz pytel píchne anestetika,“ popisuje.

Po operaci byla kobra vrácena zpět do terária. Nyní budou ošetřovatelé sledovat její zdravotní stav. „Zda byla operace úspěšná, nám ukáže až čas,“ dodává Martin Smrček.

Prudce jedovatá kobra černá je největším africkým druhem kober, může dorůst délky až tří metrů. Obývá oblasti západní a střední Afriky.

 Dvorský safari park chová jedovaté hady od začátku roku 2014, kdy byla slavnostně otevřena expozice Jedovatá Afrika, v současnosti jich má 13 druhů.

Autor: