V plzeňské zoo museli utratit velbloudici Josefínu, vozila děti i dospělé

  15:12
Plzeňská zoo se rozloučila s jedním ze svých nejznámějších zvířat. Kvůli selhání ledvin musel veterinář utratit dvaadvacetiletou velbloudici Josefínu. Byla prvním odchovaným velbloudem v historii zahrady.

Plzeňská zoo musela nechat utratit samici velblouda dvouhrbého Josefínu. Snímek je z roku 2017, kdy Josefína slavila dvacet let. | foto: Kateřina Misíková

Samici velblouda dvouhrbého nechali pracovníci zoo utratit 13. června, o smutné události informovala zahrada až nyní.

„Josefína byla prvním odchovaným velbloudem v naší zoo. Narodila se 1. března před dvaadvaceti lety. Matkou byla Gappa z Liberce a otcem Haštal z Ústí nad Labem,“ sdělila zooložka Miroslava Palacká.

Samice byla dlouhé roky velmi platným členem stáda a podílela se na výchově mláďat ostatních velbloudic. Sama odchovala dvě -  v roce 2000 se jí narodil sameček Pašák a o tři roky později samička Betty. 

Její zdravotní stav byl několik let stabilní až do letošního jara.

„Vždy trochu obézní Josefína začala nenadále velmi rychle hubnout a postupně přestala přijímat potravu. Vyšetření krve odhalilo totální selhání ledvin,“ popsala Palacká.

Velbloudice Josefína

Přesto, že veterináři ihned nasadili léky a infuze, stav zvířete se stále horšil. Museli proto přistoupit k té nejhorší variantě, a to k utracení.

„Pitva a následné histologické vyšetření odhalily mnoho dalších neléčitelných onemocnění spojených prakticky se všemi vnitřními orgány,“ uzavřela zooložka.

Velbloudice dělala radost spoustě dětí, dlouhá léta je totiž vozila svém hřbetě. Svezla také řadu známých osobností, zpěváků, herců a sportovců. Například  zpěváka Vlastu Redla a hokejistu Martina Straku.

Řada dnes již dospělých návštěvníků má ty nejhezčí vzpomínky ze zoo spojené právě ze setkání s Josefínou. Byla milá s klidnou povahou a v posledních letech se s ní návštěvníci setkávali během komentovaného krmení.

Autor: