Hrošík Hugo z Velké Británie má nový domov v Plzni, vyženil dvě samice

  9:06
Až ze zoologické zahrady ve Velké Británii přicestoval do Plzně hrošík liberijský. Hugo, který se narodil před dvěma roky, se stane partnerem pro dvě samice Monicu a Pompe. Nahradí třiatřicetiletého Huga, který musel být v srpnu utracen.

ZOO Plzeň má nový přírůstek. Je jím dvouletý hrošík Hugo. Na západ Čech přicestoval z Británie. | foto: Kateřina Misíková, ZOO Plzeň

Plzeňská zoo chová hrošíky osm let. Ve venkovní expozici mohou plavat ve velké vodní nádrži a současně se pást na ostrově opic gueréz angolských.

Hrošík je samotářem, a proto dospělí jedinci žijí v zoo odděleně. Jeho velký příbuzný, hroch obojživelný, nebyl dosud v plzeňské zoo chován.

„Zatím první a zároveň jediný hrošík liberijský narozený v plzeňské zoo 22. listopadu 2014 odjel v noci z 28. na 29. srpna letošního roku do nového domova v Loro Parque na ostrově Tenerife,“ uvedl mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.

Fotogalerie

Dodal, že se na dlouhý transport připravovali téměř rok. „Nakonec se čtyřletou Adélu podařilo bez problémů po několikahodinovém letu dopravit do jejího nového domova,“ dodal Vobruba.

Tam už na ni čekal zcela nově postavený pavilon s krásným venkovním bazénem a spoustou zeleně kolem.

Spolu s Adélou dlouhou cestu z Frankfurtu absolvovala i o rok mladší samička Malela z Tierparku Chemnitz, která bude obývat sousední výběh.

Letos v srpnu museli ošetřovatelé po dlouhodobých zdravotních problémech nechat utratit třiatřicetiletého samce Leipiho, který byl otcem Adély.

„Leipi dlouhodobě ztrácel na váze. V posledních letech prodělal několik infekcí zažívacího traktu a během letošní zimy měl závažnější problémy, ze kterých se úplně nezotavil. Při vyšetření jsme zjistili, že mu selhaly ledviny a při pitvě jsme na žaludku nalezli nádor. Hugo jej na doporučení koordinátorky z Evropského záchranného programu nahradí,“ uzavřel mluvčí.

Adéla, samička hrocha liberijského (26. listopadu 2014)