VIDEO: V ostravské zoo se páří žralůčci, často poboří i dekorace

  14:28
Atraktivní podívanou nabízí v současnosti pavilon Papua ostravské zoologické zahrady. Návštěvníci tady mohou sledovat v jednom z obřích akvárií pářící se žralůčky okaté. Zahrada je úspěšně chová od roku 2010.

Akvaterarijní expozice Papua funguje v ostravské zoologické zahradě od roku 2011. Její součástí je rovněž akvárium nazvané Korálové moře, v němž žralůčci okatí žijí.

„V nádrži o objemu šest tisíc litrů je aktuálně k vidění jeden pár těchto paryb, který se zde pravidelně páří,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. Podotkla, že u žralůčků dochází stejně jako u jiných paryb k vnitřnímu oplození.

„Samci mají párové pářící orgány, které vznikly přeměnou břišních ploutví. Páření je u našich žralůčků dobře patrné. Voda v nádrži je kalná od zmítajících se těl a velice často jsou pobořené i dekorace,“ popsala Nováková a dodala, že samice následně klade vejce ve tvaru kožovitých kapsulí o velikosti přibližně deset krát čtyři centimetry.

Inkubační doba žraločích vajíček trvá od 120 do 140 dní. Jejich vývoj už ale návštěvníci zahrady vidět nemohou.

„Chovatelé je z bezpečnostních důvodů přemisťují do zázemí, kde se pak odehrává i odchov vylíhnutých mláďat,“ vysvětlila mluvčí zoo.

Vylíhlí žralůčci jsou vyvinutí a dokážou se o sebe postarat

Vylíhlí žralůčci měří přibližně čtrnáct centimetrů a vypadají jako dospělí jedinci. Proto jsou vyvinutí a dokážou se o sebe postarat. Nepotřebují tak péči rodičů.

„Naopak by hrozilo, že by mohli být svými rodiči považováni za kořist a tudíž pozřeni. Hned po vylíhnutí přijímají potravu dospělých, kterou tvoří drobné mořské rybky a bezobratlí živočichové,“ přiblížila Nováková.

Žralůčci žijí výhradně u dna, kde vyhledávají úkryt ve štěrbinách a pod kameny. Po dně se pohybují „chůzí“ pomocí párových prsních a břišních ploutví.

„Tuto v podvodním světě zvláštní chůzi mohou návštěvníci pozorovat také u dospělých žralůčků v pavilonu,“ poznamenala Nováková.

V chovatelském zázemí je aktuálně dvanáct mláďat. „Celkem se v ostravské zoo podařilo od roku 2013, kdy se žralůčci poprvé rozmnožili, odchovat už dvaadvacet mláďat,“ doplnila Nováková.

V Evropě chová žralůčky okaté zhruba patnáct zoo. Ovšem loni se rozmnožili pouze ve dvou, jednou z nich byla právě Zoo Ostrava, ve které odchovali sedm mláďat. Druhou pak zoo v německém Lipsku, kde odchovali jedno mládě.

Autor: