Ostravská zoo láká nové druhy hmyzu, motýlů či ptáků

  8:56
Hmyzí hotely, čmelíny, broukoviště, motýlí louky, paneláky pro vrabce, budky pro sovy a další druhy ptáků, líhniště pro ještěrky a hady, ale i rybníky a tůňky pro vodní živočichy a obojživelníky. To vše buduje v poslední době Zoologická zahrada v Ostravě.

Motýlí louka v Zoo Ostrava | foto: Pavel Vlček

Cílem je přilákat do areálu nové druhy volně žijících zvířat a inspirovat návštěvníky k ochraně biodiverzity.

„V uplynulých dvou letech jsme vysadili 12 tisíc plodonosných keřů a stromů pro ptáky a hmyz. Loni jsme rozmístili v zoo více než 260 budek pro ptáky, sovy i netopýry a tři hmyzí hotely. Vznikly tři motýlí louky a čtyři líhniště pro ještěrky. U některých jsou informační panely či interaktivní prvky, například význam mrtvého dřeva zdůrazňují obří dřevění brouci,“ říká Otakar Závalský, který se přes 30 let věnuje ochraně přírody a především biologické diverzity, tedy rozmanitosti živých organismů i ekosystémů.

Těší ho, že dílo zaměstnanců zoo už slaví úspěch. „Když jsme loni vysadili motýlí keře, věděli jsme, že vůně jejich květů brzy přiláká motýly z jiných koutů zahrady. Ale sami jsme byli překvapení, že první paví oka a babočky admirál tam přiletěly do pěti minut,“ líčí Závalský.

Tak rozmanité prostředí s lesem nemá žádná jiná zoo

Podotkl, že díky novým podmínkám pro život lze v areálu zoo stále častěji pozorovat i takové druhy ptáků, které v jiných lesích moc vidět nejsou.

„Předloni se poprvé objevil datel černý, loni přibyl strakapoud prostřední a příležitostně je vidět i strakapoud malý. Už se u nás usadily i dva druhy žlun a letos chceme zkusit do nových budek přilákat i rorýse pomocí reprodukovaných hlasů,“ zmínil Závalský.

Zoo leží na 100 hektarech v lokalitě Velkého ostravského lesa. „Tak rozmanité prostředí s lesem, loukami, rybníky i mokřady nemá žádná jiná zoo na světě. Útočiště zde nachází řada volně žijících živočichů a rostlin včetně druhů, které z krajiny mizí,“ říká ředitel zoo Petr Čolas.

„V Německu za posledních 27 let kleslo množství hmyzu o 76 procent, což vedlo i k rapidnímu úbytku ptáků. U nás je situace podobná a my se ji snažíme změnit,“ dodal ředitel.