Samec zebry se pokusil utéct ze zoo, proskočil oknem a poničil vrátnici

  9:14
Z jihlavské zoologické zahrady se ve středu pokusil uprchnout samec zebry. Dostal se z výběhu, v amoku proskočil vrátnicí a poničil vybavení. Veterináři se ho podařilo uspat. Zvíře přitom bylo v zoo teprve první den.

Kolem samce ošetřovatelé rozestavěli kontejnery. Vystresované zvíře i pod nastupujícím účinkem anestetik však proskočilo oknem do vrátnice a poničilo ji. Nikomu se při incidentu nic nestalo. | foto: Zoo Jihlava

Třináctiměsíční samec zebry Burchellovy do zoo v Jihlavě dorazil v úterý večer. Chovatelé ho převezli z německého Duisburgu, aby doplnil současné stádo. „Mladík“ ale změnu prostředí nezvládl.

Hned ve středu se dostal z ohrady ve vrchní části zahrady a doběhl až do zázemí pro zaměstnance. Na dvoře v zázemí zahrady ho odchytili ošetřovatelé v čele s veterinářem.

„Improvizovanou zábranu udělali pomocí kontejnerů na tříděný odpad, kde se veterináři podařilo samce zasáhnout uspávací injekcí,“ popsala Olga Šrejbarová z marketingového oddělení zahrady.

Jenže to mladého samce rozzuřilo. Ještě před nástupem účinku anestetika dokázal proskočit oknem vrátnice, kde stál další z ošetřovatelů. „V panice hřebec zničil umyvadlo, toaletu a několik dalších věcí,“ uvedla Šrejbarová.

Teprve poté anestetikum zabralo a zvíře usnulo. V tuto chvíli se mladý hřebec zotavuje s několika řeznými ranami ve stáji. „Báli jsme se, aby neměl pořezanou nějakou šlachu. Ale dobře to dopadlo, má jen dvě skoby na kýtě. Z toho se rychle dostane,“ řekl ředitel zahrady Jan Vašák.

„Měl jsem strach, že hřebec kolegu ve vrátnici zabije“

Škody na vrátnici se budou pohybovat v řádech několika tisíc korun. Za to nejdůležitější však ředitel zoo považuje, že se nikomu nic nestalo. „Když zebrák proskočil oknem do vrátnice, měl jsem strach, že tam toho kolegu zabije,“ přiznal Vašák.

Zatím to vypadá, že mladý samec bude pořádný divoch. V jihlavské zoo je teprve dva dny a ošetřovatelé s ním mají už dvě podobné zkušenosti. První exces se stal už při přepravě z Německa.

První pokus totiž skončil už v Duisburgu, kde rozkopal přepravní box tak, že se musel ředitel Jan Vašák vrátit do Jihlavy s nepořízenou. Tedy s rozkopanou bednou, kterou několik hodin opravoval místní truhlář.

Chování mladého samce on sám nepovažuje za až tolik mimořádné. Byl v novém prostředí a dostal se do nepříjemné situace.

„Zebry na nebezpečí reagují útěkem. Pokud mají nějakou překážku, snaží se jí překonat, přeskočit, proskočit. Přesně to samec u nás udělal,“ konstatoval.

„Za nejdůležitější považuji to, že se žádnému ze zaměstnanců nic nestalo a i hřebec vypadá, že se z události zotaví bez následků,“ dodal Vašák.

Než se dá zcela do pořádku a na novou zoologickou zahradu si zvykne, bude mít samec zebry trochu omezenější režim. „Bude chodit jen z boxu na box, aby se trochu vyklidnil,“ pravil ředitel.