Soud pochybuje o nedobrovolnosti novoročního sexu, muže zprostil

  16:52
Soud zprostil viny mladého muže obžalovaného ze znásilnění při silvestrovských oslavách v Uherském Brodě. Co přesně se mezi náhodnými známými odehrálo, zůstává nejasné. Soudce zkritizoval práci vyšetřovatelů.
Silvestr

ilustrační snímek

Spojila je silvestrovská noc. První den loňského roku časně nad ránem společně odešli z baru, nachodili zhruba tři kilometry po Uherském Brodě, poté nasedli do taxíku a odjeli do domu obžalovaného.

Důvodem, proč se příběh jednoho náhodného sexu dostal až před zlínský krajský soud, je spor o to, zda byl dobrovolný, či vynucený.

„Žena popisovala tak silné ochromení strachem a pocit bezmoci, že v tu dobu nedokázala jednat logicky,“ uvedla soudní znalkyně v oboru psychologie.

Kolegyně z oboru psychiatrie potvrdila, že žena trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Soud ale příběhu tak, jak jej popsala čtyřiatřicetiletá poškozená, neuvěřil a muže zprostil obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné. O sedm let mladší obžalovaný se práva na odvolání vzdal, státní zástupce si ponechal lhůtu.

„Pochybnosti zůstávají. To poškozená určovala trasu, kterou chodili po městě. V pokoji zůstala sama, ale nepokusila se odejít,“ řekl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Radomír Koudela.

„Vypověděla, že v domě obžalovaného křičela, ale matka, která spala ve vedlejší místnosti, slyšela jen vulgární mluvu a výkřiky: já chci, já to chci,“ doplnil.

Výpověď matky považuje za věrohodnou i přesto, že jde o nejbližší příbuznou obžalovaného. Zapadá totiž do mozaiky, z níž se celý příběh skládá.

Mladému muži však předseda senátu připomněl, že by se měl zamyslet nad svým chováním. V průběhu vyšetřování totiž vyšlo najevo, že byl v minulosti agresivní vůči své partnerce.

Státní zástupce Leo Foltýn trvá na tom, že se skutek stal. Obžalovanému řekl, že je příliš nezkušený, aby znal psychologii ženy.

„To není stroj a není to muž. Skutečně z vás měla strach a na takový zážitek žena nikdy nezapomene,“ uvedl v závěrečné řeči.

Žena si za celou dobu neřekla o pomoc

Poškozená hovořila o tom, že ji mladík obtěžoval už v baru. On zase vypověděl, že hrál s kamarádem šachy a ženy si všiml proto, že byla hlučná a hajlovala. Setkali se na chodbě, kam šli oba s cigaretou.

„Oslovila mě, vyptávala se mě, vedla řeči o sexu a lákala mě, ať jdu za ní na toaletu,“ popsal.

Žena naopak tvrdila, že ji na toaletě překvapil a osahával. Ubránila se a podařilo se jí muže vyhodit. Když se po čase vydala domů, přidal se k ní.

„Chodili jsme, myslela jsem si, že se ho zbavím. Nechtěla jsem jít domů, bála jsem se, že by šel za mnou. Doma nikdo nebyl, manžel byl v práci,“ popsala.

Podle něj šli společně za vidinou sexu. Jen se nemohli domluvit, zda k němu, či k ní. Obešli část Brodu, pohybovali se mezi domy, lidmi i v místech travnatých.

„Tam by se dal očekávat predátorský útok. Ale nepřišel,“ upozornil Koudela.

Podle muže šli nejprve k ženě domů, to si ale rozmyslela a vedla jej na jinou adresu. Když měl chůze dost, zavolal taxi a nabídl jí, jestli chce jet s ním. Shodně uvedli, že do vozu nastupovali každý jinými dveřmi. Taxikáři žena o pomoc neřekla.

„Byla jsem tak ochromená, že jsem nemohla ani promluvit,“ tvrdila před soudem.

V domě, kde mělo k násilnému činu dojít, žije babička a rodiče obžalovaného. Jeho babička i matka slyšely poškozenou mluvit, starší z žen před domem, druhá pak uvnitř domu.

Poškozená naopak vypověděla, že v domě pouze neartikulovaně vykřikla, pak ale rezignovala, protože neměla šanci se ubránit. To je podle znalkyň pro oběti podobných činů typické.

Ženu zkoumaly znalkyně v oboru psychologie a psychiatrie. Oběma řekla, že měla v minulosti psychické potíže, nezmínila však, že byla v této souvislosti hospitalizovaná. Překvapilo je to, nicméně uvedly, že by to závěry jejich zkoumání nezměnilo.

Soudce Koudela během zdůvodnění rozsudku zkritizoval práci vyšetřovatelů. Nelíbila se mu laxnost v zajišťování výpovědí svědků i délka vyšetřování.

„Musím dát najevo nespokojenost. Vyšetřování nepříliš složitého případu trvalo déle než rok a iniciativa policie po oznámení nebyla nijak významná,“ uvedl Koudela.