Za sedm let stíhání dostane policista odškodné, znásilnění se neprokázalo

  7:08
Přes sedm let čelil policista ze severu Čech podezření ze znásilnění šestnáctileté dívky, než ho soudy pravomocně osvobodily. Kvůli dlouhému popotahování, z něhož vyšel jako nevinný, se rozhodl zažalovat stát. Ten mu nyní musí, jak zjistila MF DNES, jako odškodnění zaplatit 174 tisíc.

Sumu mu nejprve přiznal teplický okresní soud. Jeho verdikt teď potvrdil krajský soud, k němuž se odvolalo ministerstvo spravedlnosti, po němž muž peníze požadoval.

Údajné znásilnění se mělo odehrát v březnu 2010 v Duchcově. Podle obžaloby tehdy během divokého večírku donutili dívku k sexuálním praktikám hned tři muži – vedle zmíněného policisty i jeho kolega a jejich společný známý.

O měsíc později se rozjelo trestní stíhání. Všem třem hrozil až desetiletý trest a všichni svorně tvrdili, že jsou nevinní. V červnu 2017 padl pravomocný verdikt, že není prokázáno, že se skutek stal.

Policista, jehož jméno redakce kvůli citlivosti případu neuvádí, původně chtěl po státu 200 tisíc. Polovinu za trestní řízení jako takové, protože ho vzhledem ke zprošťujícímu rozsudku lze označit za nezákonné, a dalších sto tisíc za jeho vleklost.

Sto tisíc za nezákonné stíhání je zcela namístě, omluva nestačí

Soudy dospěly k závěru, že přiznat muži sto tisíc za nezákonné stíhání, za které se mu dříve ministerstvo pouze omluvilo, je zcela namístě.

„Dopady stíhání do osobnostní sféry žalobce byly natolik významné, že žalobcem žádané a okresním soudem přiznané zadostiučinění v této výši je přiměřené,“ stojí v rozsudku krajského soudu.

Pokud jde o délku řízení, podle zákonných výpočtů by mu podle názoru soudů měla náležet suma 148 tisíc. Nakonec mu však přiznaly 74 tisíc, protože stejnou částku mu resort zaplatil ještě před začátkem procesu.

Případ poznamenaly i chyby okresního soudu

Případ údajného znásilnění byl poznamenaný chybami okresního soudu, který se proto musel věcí zabývat opakovaně, a až neuvěřitelnými časovými mezerami. Jen pro představu: hlavní líčení začalo až téměř po roce a půl od podání obžaloby.

Stát musí muži uhradit také náklady spojené s civilním procesem ve výši přesahující dvacet tisíc.

Tehdy jednadvacetiletý policista byl během stíhání postavený mimo službu, ve všední dny dopoledne se musel zdržovat doma a pobíral polovinu platu. Část příjmu mu pak policie doplatila.

Verdikt o odškodnění je pravomocný. Je možné se proti němu bránit dovoláním k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek a resort ho každopádně podle vyjádření pro MF DNES podat nehodlá. Případ blíže komentovat odmítl.

Nevyjádřil se ani advokát policisty. Přímo jeho se redakci oslovit nepodařilo.