Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

  17:32
Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých okresních značek TR, ZR, HB a PE dostávají na auta registrační krajské s jihlavským písmenem „J“. Přesto na Vysočině jezdí tisíce aut, která mají značky vydávané do roku 2001.

Pokud nemají novou krajskou, případně speciální veteránskou registrační značku, jsou vozy se starými okresními „espézetkami“ často k vidění na srazech veteránů. Tato Škoda Felicia byla například registrována na Vyškovsku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Na silnicích Vysočiny není ani dnes žádnou velkou vzácností vidět auta s kombinacemi písmen třeba JIA, TRD nebo ZRC.

„Staré značky HB má ještě přibližně tři a půl tisíce osobních vozidel a motocyklů. Zhruba stejný počet je na traktorech, nákladních autech a přípojných vozidlech,“ popsala Alena Doležalová, mluvčí havlíčkobrodské radnice.

Hodně takových espézetek je stále k vidění i na Pelhřimovsku, asi 9 600 kusů. Jejich počet se postupně zmenšuje s tím, jak se starší auta vyřazují z provozu.

I v roce 2018 ale existuje možnost, jak získat novou značku třeba s variantou JIB. A to v případě, že jednu takovou již řidič na autě má a poškodí se mu.

„Když nám ji přinese pokřivenou nebo oloupanou, tak mu necháme udělat stejnou novou. Je to ale dražší, za 600 korun,“ popsal vedoucí odboru dopravy na jihlavské radnici Ján Tinka. Za výměnu značek, které se používají nyní, se platí méně - 450 korun.

Někteří řidiči starších aut si ale rádi připlatí, aby jim zůstalo jejich okresní označení. „Je to docela časté,“ uvedla Kristýna Andresová ze společnosti Security Paper Mill, která registrační značky vyrábí.

Bývalý hejtman Dohnal se snažil prosadit písmeno „V“. Neuspěl

Že i značky na autech vyjadřují sounáležitost lidí s jejich bydlištěm, věděli dobře politici už při vzniku Kraje Vysočina.

Proto tehdejší hejtman František Dohnal usiloval v roce 2001 o to, aby se používalo písmeno „V“. Reagoval na fakt, že vyhláška přidělila kód „J“, který charakterizoval původní jméno regionu, Jihlavský kraj.

Dohnal žádal o změnu přímo tehdejšího ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který shodou okolností rovněž žil v té době v Jihlavě. Ani to ale nepomohlo.

„Domnívám se, že výstižnější pro Vysočinu by bylo písmeno V, i když jsem si vědom, že je tento kód vyhrazen pro označení historických vozidel,“ uvedl tehdy Dohnal.

Změnu se mu ale nakonec nepodařilo prosadit. Řidiči ale vzali písmeno „J“ za své. Ve Žďáře se ho třeba dožadují ti řidiči, kteří mají po koupi vozidla pražskou značku s písmenem „A“.

Příslušnost k okresu řidiči na značkách na přání uvádět nechtějí

„Okresní“ příslušnost by si mohli zájemci vytvořit i formou značky na přání, což stojí 10 tisíc korun. Tuto cestu řidiči moc nevolí.

„Obecně lze říci, že se tam uvádí data narození, zkratky jmen, příjmení, čísla lehce zapamatovatelná či zkratky organizací,“ popsala Andrea Unterfrancová, mluvčí pelhřimovské radnice. Zatím tam prodali 28 takových značek.

To v Jihlavě si koupilo značku na přání 43 majitelů aut. „V Jihlavě více než například jména nebo názvy firem volí žadatelé kombinace písmen nebo čísel, které společně tvoří nějaké obrazce,“ přiblížil mluvčí radnice Radek Tulis.

Ve Žďáře nad Sázavou nyní aktuálně čekají dva řidiči na značky 01SPLIT (na motocykl) a TR6 REBEL. V minulosti to byly značky kupříkladu 5J6 77777 anebo 01 STEAK.

Autor: