Ve Vagonu začala sláva mnoha kapel. Dnes na místě klubu jezdí autobusy

  19:36
Před dvanácti lety musel ustoupit novému autobusovému nádraží kultovní havlíčkobrodský klub Vagon. Zlatou éru zažil v letech 1999 až 2005. Začínala tam celá řada dnes populárních kapel. Lidé stále vzpomínají, někdejší provozovatel klubu dokonce přemýšlel o pamětní desce.

Vyhlášený havlíčkobrodský klub Vagon musel před dvanácti lety ustoupit nově vybudovanému autobusovému terminálu. Tehdejší provozovatel klubu Petr Miksa ukazuje pravděpodobné místo, kde byly vstupní dveře. | foto: Archiv Českých drah, Tomáš Blažek,  MAFRA

Na rozlehlém autobusovém nádraží v Havlíčkově Brodě stojí Petr Miksa, někdejší provozovatel rockového klubu. Rozmáchlým gestem ukazuje na místo, kde dříve stával vyhlášený a mezi hudebními fanoušky i muzikanty oblíbený Vagon.

„Pravděpodobně tady někde byl vstup. Ale hrozně se to tu změnilo. Budova stála na svahu a ten byl pak celý srovnán,“ ukazuje Miksa mezi prosklenými stěnami současného nádraží.

I když od zbourání klubu už uplynulo dvanáct let, stále se najdou lidé, kteří na něj nedají dopustit.

„Koncerty tam měly jedinečnou atmosféru. Jezdili jsme tam skoro každý týden. Na Vagon mám ty nejlepší vzpomínky,“ říká čtyřicetiletá Radka Kociánová z Jihlavy.

„Lidé mi pořád říkají: ‚Ten Vagon, to bylo něco.‘ Dokonce padl návrh, že tam někam dáme pamětní desku,“ směje se Miksa.

Vysloužilé vlakové sedačky s popelníky v opěrkách podél stěn

Klub sídlil v původní budově Českých drah, které jej v minulosti využívaly jako kancelářské prostory a také jako kulturní dům se sálem. V 90. letech prostor pronajaly a několik let tam fungovala stylová diskotéka. V roce 1999 v něm pak Petr Miksa začal provozovat rockový hudební klub. „Nevěděl jsem, do čeho jdu. Nic takového jsem předtím nedělal,“ vzpomíná.

Klub dostal příznačné jméno Vagon. „Budova patřila drahám, stála hned vedle vlakového nádraží a vnitřní vybavení podél stěn sálu tvořily vysloužilé zelené vlakové sedačky s popelníčky na opěrkách,“ vysvětluje.

Zaniklá místa

Svou zlatou éru Vagon zažil v letech 1999 až 2005. „Sjížděla se sem skoro celá Vysočina. Spokojeni byli nejen návštěvníci, ale i muzikanti, kteří se k nám rádi vraceli,“ připomíná Miksa.

Na Vysočinu díky Vagonu přilákal řadu v té době začínajících kapel, které se v krátké době proslavily. Začínala zde například Vypsaná fiXa nebo skupina Divokej Bill.

Jeden z prvních koncertů na Vysočině ve Vagonu měla také kapela Wohnout, stejně jako Kryštof v čele s mladičkým Richardem Krajčem. Zatímco dnes koncertují na pražském Strahově, tenkrát to byl jeden z jejich prvních koncertů mimo jejich domovskou Ostravu.

Stejně tak si v Brodě zahrál Jiří Macháček se svou skupinou MIG 21. V té době kapela neměla ještě ani své první CD. „Měli ale krásný plakát. Macháček tam byl svlečený do půl těla,“ usmívá se Miksa.

K největším koncertům ve Vagonu pak patřila vystoupení kapel Monkey Business, J. A. R., Tatabojs a Support Lesbiens.

Konec rockového klubu přišel v září 2005, kdy jej bagry srovnaly se zemí. Na dvoudenní květnovou rozlučkovou Demolition party přišla tehdy řada návštěvníků i kapel, včetně Michala Hrůzy z tehdejší skupiny Ready Kirken.