Žloutenka přišla ze Židlochovic, už přeskočila do squatu v centru Brna

  9:44
Každým dnem registrují lékaři na infekční klinice v Brně-Bohunicích nové případy žloutenky typu A. Poslední údaje mají hygienici k minulému pátku, kdy bylo 107 nakažených. Doktoři potvrzují, že za týden číslo vzrostlo a bude dál růst. Konec epidemie je v nedohlednu.

Vakcína proti žloutence typu A není součástí pravidelného očkování. Záleží na každém, zda si ji objedná u svého lékaře. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak zjistila MF DNES, epidemie, která dnes sužuje hlavně Brno, přitom začala nenápadně už na počátku roku dvacet kilometrů odtud – v jedné rodině v Židlochovicích.

„K té přijel na přelomu roku na návštěvu známý. Nikdo netušil, že má žloutenku. Od něj se pak nakazila prakticky celá rodina,“ popisuje lékař kliniky infekčních nemocí Petr Husa mladší. „Přes další známé této rodiny se nákaza rozšířila i do Hustopečí a stejným způsobem doputovala do Brna,“ vysvětluje.

Podle hygieniků je 80 procent pacientů právě z krajského města. „Jedná se o lidi, kteří buď byli, nebo ještě jsou narkomany, nebo se s nimi stýkali. Většina z nich skončila u nás na oddělení,“ popisuje Husa. Od narkomanů se podle něj nakazili bezdomovci. „Obě skupiny se totiž vzájemně prolínají a přežívají na stejných místech, například v brněnských squatech u autobusového nádraží,“ tvrdí lékař.

Prodává se více dezinfekčních prostředků

To potvrdil i Michal Šimandl z brněnské městské policie: „Jedná se s největší pravděpodobností o lokalitu vedle Zvonařky, kolem ulice Trnité. Squat, který tam byl, dala sice radnice Brna-střed už před nějakou dobou zazdít, ale není vyloučeno, že tam pronikli znovu nebo se nabourali do jiných domů,“ upřesnil.

V souvislosti se žloutenkou není podle něj ani tak problém v tom, kde bezdomovci nocují, jako v tom, kde se zdržují ve dne. Shlukují se v parčíku na Dornychu, u obchodního domu Tesco, v podchodu u nádraží a na lavičkách kolem něj. Předávají si lahve s vínem nebo pivem, cigarety, jídlo a tím i případnou nemoc.

„Sedají si na lavičky, sahají na madla eskalátorů, jezdí dopravními prostředky. I když se ty skupinky snažíme rozhánět, nedá se to uhlídat. V tom vidíme největší nebezpečí přenosu choroby, zvlášť když hygiena je u nich minimální,“ poznamenal Simandl. „Mají sice možnost se osprchovat ve středisku Armády spásy v Mlýnské ulici, ale často toho ani nevyužívají.“

Na epidemii už zareagovali i Brňané - podle obchodníků nakupují mnohem více dezinfekčních prostředků. „Registrujeme více než trojnásobný zájem o hygienické pomůcky. Zboží, které se prodá normálně za týden, jsme prodali za dva dny. Nejvíce se kupují spreje, antibakteriální gely, ubrousky, dezinfekční mýdla a další produkty,“ sdělila vedoucí drogerie na náměstí Svobody.

Podle Husy je to správná reakce. „Viry žloutenky za normálních okolností dokážou přežít i několik týdnů. Jediné, co je bezpečně zničí, je teplá voda a mýdlo a také dezinfekce,“ míní specialista.

Častější mytí toalet

Varování před počínající epidemií už před 14 dny vydala krajská hygiena, v úterý se pro silnější dezinfekci vozů rozhodl Dopravní podnik a včera se připojila i radnice městské části Brno-střed. „V budovách úřadu v Dominikánské ulici, kterou lidé hojně navštěvují, budou k dispozici každodenně dezinfekční prostředky, stejně jako v prostorách dalších odborů úřadu sídlících v ulici Husova 8 a Měnínská 4,“ uvedla mluvčí Brna-střed Denisa Kapitančiková. „Dezinfekci dostanou i naši zaměstnanci a uklízečky budou častěji mýt toalety, kliky a další místa, kterých se dotýká více lidí,“ upřesnila.

Obavy Brňanů přitom stále sílí. „Samozřejmě, že se bojíme, že můžeme žloutenku chytnout,“ konstatuje prodavačka v lahůdkářství v České ulici. „Denně přicházíme do styku se stovkami lidí. Bereme od nich peníze. Ale ještě větší strach mám ze šalin, tam je riziko ještě větší.“