Gang v maskách opic vykrádal kamiony, největší kořistí byly stavebnice lego

  17:20
Kriminalisté z několika zemí začátkem roku odhalili desetičlenný polský gang, který vykrádal odstavené kamiony v Česku i dalších zemích. Pachatelé pokaždé počkali až řidiči usnou. Podobných krádeží podle policie přibývá.

Podle policie měly krádeže vždy podobný průběh. Po deváté hodině večer skupina pěti až šesti lidí začala objíždět odpočívadla. Zloději se zaměřovali vždy na řidiče, kteří se uložili ke spánku.

„V luxusních vozech vyjeli kontrolovat odpočívky, kde u zaparkovaných kamionů nařezáním plachet zjišťovali, co převážejí. Zajímali se především o elektroniku, značkové oblečení, kosmetiku, jejich zájmu však neunikly ani motorové pily, pneumatiky či stavebnice lego,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

Právě krádež lega z kamionu, která se stala na parkovišti benzinové čerpací stanice na dálnici D11, patřila k větším kořistem gangu. Zloději tehdy ukradli minimálně třinácti palet lega za 1,5 milionu korun, napodruhé vzali asi devět palet.

Pachatelé jen v České republice poškodili několik stovek kamionů, kterým nařízli plachtu a v několika desítkách případů také ukradli naložené zboží.

„Nejvíce ohrožena byla nákladní vozidla, která řidiči zaparkovali na odpočívadlech dálnic D1 a D5,“ upřesnila mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová a dodala, že podle některých řidičů, které vzbudil hluk, měli pachatelé na obličejích opičí masky.

V Česku byli nejvíce aktivní především ve středních Čechách, ale i v Plzeňském kraji, Jihomoravském, Moravskoslezském a na Vysočině.

Fotogalerie

Kromě Česka vykrádali kamiony také v Rakousku, Německu, Itálii a na Slovensku. Aby se je podařilo dopadnout, vznikla loni skupina vyšetřovatelů s názvem Kamion. Jejími členy bylo bezmála 200 policistů z uvedených zemí.

„Výsledkem bylo zadržení deseti osob polské státní příslušnosti na území obcí Gorzów Wielkopolski, Łagodzina a Skwierzyny, zajištění několika luxusních vozů značek Porsche, Audi, Mercedes a BMW a také zboží v hodnotě přesahující částku tři miliony korun,“ sdělila Sikorová.

Zadržené pachatele kriminalisté obvinili z účasti v organizované zločinecké skupině, z účasti na krádeži zboží na území ČR, Rakouska a Polska, a také z pomoci při ukrývání a prodeji kradeného zboží. Všechny poslal soud do vazby. 

Podle Sikorové je tato trestná činnost od roku 2016 na vzestupu. Podobný případ právě projednává Krajský soud v Plzni. Obžalovaní jsou čtyři cizinci, kteří podle spisu na parkovištích u českých dálnic dva roky vykrádali kamiony. Používali k tomu nákladní vůz s odklápěcí podlahou, aby mohli zboží nepozorovaně přemístit, když šofér spal v kabině. Škoda je vyčíslena na téměř 60 milionů korun.

Autor: