U zlínských lidovců sílí hlasy, aby šli do voleb jen s podporou Starostů

  10:26
Koalice KDU-ČSL a STAN sestavená pro podzimní parlamentní volby dostává trhliny. Čím dál více lidovců ve Zlínském kraji by upřednostňovalo, aby šla jejich strana do voleb samostatně a Starostové by ji pouze podporovali. Tím by se snížila hranice pro vstup do Sněmovny z deseti na pět procent hlasů.

Lídr lidovců Pavel Bělobrádek a předseda hnutí STAN Petr Gazdík na volebním sjezdu KDU-ČSL | foto:  Petr Topič, MAFRA

Je to ambiciózní projekt, který chce být „třetí sílou“, jež bude konkurovat ČSSD a ANO. Už při jeho vzniku se ale hlavně ve Zlínském kraji ozývaly nesouhlasné hlasy lidovců, kteří koalici KDU-ČSL a STAN pro parlamentní volby příliš nepodporovali.

Pochybnosti teď ještě zvyšují předvolební průzkumy, které spojení nepřisuzují 10 procent hlasů potřebných pro vstup do Sněmovny. Úvahy o změně na samostatnou kandidaturu KDU-ČSL s pouhou podporou Starostů, čímž by se snížila hranice pro vstup na pět procent, se už dostaly na úroveň vedení obou stran.

„Náš předseda Petr Gazdík přišel s tím, že v KDU-ČSL existují vážné debaty o tom, že bychom byli pouze na jejich kandidátce. Neslyšel jsem to jako návrh, ale jako jejich reálné úvahy, ne-li požadavky,“ nastínil europoslanec a někdejší místopředseda STAN Stanislav Polčák.

Ten to nejdříve řekl serveru Lidovky.cz ve středu, načež se proti jeho tvrzení ohradil předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který možnost zrušení koalice označil za „blbost“.

„Formulace, které použil, nejsou správné. Koaliční smlouva platí, nikdo ji nevypověděl,“ prohlásil Bělobrádek.

Krajští lidovci nechtějí jít do rizika

Přestože dohoda stále trvá, faktem je, že ji kritizuje řada lidovců ve Zlínském kraji, kteří jsou tady tradičně velmi silní a loni jasně vyhráli krajské volby. I oni by raději šli do voleb samostatně s podporou Starostů, přičemž už schválená kandidátka by mohla zůstat stejná.

Co už zaznělo ke koalici ve Zlínském kraji

„Dali jsme se dohromady s tím, že máme na mnoho věcí podobné názory a získáme podstatně více než deset procent hlasů. Projekt se ale nepodařilo vysvětlit a zviditelnit tak, aby mu lidé uvěřili nebo si ho alespoň všimli. Proto je rizikový,“ míní zlínský hejtman a člen širšího vedení KDU-ČSL Jiří Čunek.

„Musíme pragmaticky říct, že to není dobrá cesta,“ zdůraznil.

Stejně se na věc dívá i krajské vedení KDU-ČSL. „Mají lidovci riskovat, že se do Poslanecké sněmovny nedostanou?“ ptá se předseda uherskohradišťské KDU-ČSL Josef Bazala.

Jeho organizace už schválila usnesení, v němž upřednostňuje samostatnou kandidaturu s podporu před koalicí.

Co na další změnu řeknou voliči?

Některé průzkumy přisuzují koalici jen 7,5 procenta hlasů, ale i kdyby ve volbách nakonec získala 9,9 procenta, bude jí to k ničemu. A lidovci, kteří jsou si jistí, že by bez Starostů snadno získali přes pět procent, by po letech opět zůstali mimo Sněmovnu, což si nepřejí.

„STAN riskuje méně než my a jeho přidaná hodnota není tak velká, jak jsme si mysleli. Nedokázali zatím oslovit své voliče,“ myslí si krajská šéfka lidovců a senátorka Šárka Jelínková. „Je to projekt, který má budoucnost, ale je málo času na jeho nastartování.“

Jasněji bude v úterý, kdy se koná celostátní výbor KDU-ČSL. Tam nepochybně přijde na řadu i diskuse o tom, zda model koalice nezměnit.

„Je to ústupová varianta, o které se často hovoří,“ potvrdil lidovecký exsenátor Jiří Stodůlka, který jí však nakloněný není.

Podle něho by voliči nemuseli další změnu v tak krátké době „rozdýchat“. „Byl by to podfuk na lidi a stali bychom se nedůvěryhodnými,“ obává se Stodůlka.

Starostové chtějí v koalici pokračovat

Důležitý bude i postoj Starostů, kteří s pouhou podporou lidovců nesouhlasili už při debatách o vzniku koalice.

„Máme několik možností, pokud zjistíme, že je třeba udělat změnu, tak ji uděláme. Zatím o tom diskutujeme,“ naznačil předseda hnutí a zlínský poslanec Petr Gazdík.

Polčák by v koalici pokračoval a předvolební průzkumy by nepřeceňoval. „Před prázdninami o volbách lidé moc nepřemýšlejí, začnou až v půlce září, kdy se jejich uvažování změní,“ řekl Polčák.

Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci ale varuje koalici, že je na další změnu už pozdě, a pokud by k ní přece jen došlo, mohla by oslabit KDU-ČSL i STAN.

„Dnes by nebylo vhodné reagovat pouze na průzkumy. Tím však neříkám, že dvojkoalice neudělala žádnou chybu. Měla mít od začátku mnohem větší nasazení, hlavně ze strany STANu,“ domnívá se Šaradín, podle něhož kritické hlasy z řad lidovců koalici rozhodně nepomáhají.

„I proto měla masivnější kampaň přijít už před prázdninami, tím by se kritika eliminovala. Bude se rozhodovat v kampani v září,“ dodal.

Jako dva kamarádi ze skauta. Lidovci a STAN mají volební spot od Renče (více zde):

Autor: