Zloději kradou celá kola i sedátka, zámek nepomůže

Ilustrační foto.
vydáno: 10.5.2012, 07:40

Slovácko - Devětačtyřicet krádeží kol museli od začátku letošního roku řešit policisté na Slovácku. S oteplením a začátkem cyklistické sezony se ale podle nich má toto číslo rychle zvyšovat.

Zatím poslední případ zaznamenali strážci zákona ve středu, kdy dvaadvacetiletá žena přišla o bicykl za jedenáct tisíc korun. „Ve středu v osm večer ho zamkla na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, po hodině tam už nebylo," sdělil mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental.

Prodejci kol však upozorňují, že mnohdy proti krádeži nepomohou ani zámky z patnáctimilimetrové kulatiny nebo ty s alarmem, které stojí okolo osmi set korun. „Když u nás člověk kupuje kolo, říkám mu, aby s ním jezdil na výlety a pak ho doma pořádně zamkl. Když ale bude chtít jet na kole do města třeba na úřad, doporučuji, aby si vzal nějaké staré," popsal Miroslav Horák, vedoucí prodejny M-cyklon v Uherském Hradišti. Upozornil také na to, že je běžnou praxí, že si zloděj odnese jen část kola. „Chodí za mnou lidé, kterým ukradli například sedátko nebo přední kolo. To je hned skoro tisícikorunová investice," podotkl Miroslav Horák.

Nevýhodné je také spojit zámkem přední kolo a pevný předmět. „Pachatel pak odmontuje přední nebo zadní kolo a zbytek si odnese," uvedl vedoucí prodejny M-cyklon. Své zkušenosti s tím má Pavel Prokop z Uherského Hradiště. Jednatřicetiletý cyklista přišel o kolo loni v létě, když si ho nechal zamčené před jednou z hradišťských restaurací. „Asi po hodině jsem vyšel ven a ve stojanu bylo jen přední kolo," pousmál se hořce Prokop.

Policie má v boji se zloději kol střídavé úspěchy. Jeden z těch větších zaznamenala loni.

„Podařilo se nám odhalit dvě skupiny, které kradly a dál kola prodávaly. Celkově jsme za minulý rok vyřešili asi třetinu krádeží," prozradil Aleš Mergental s tím, že za rok 2011 evidují 251 případů oproti 221 v roce 2010. Podle jeho slov se kola ztrácejí snad ze všech míst, jak ze stojanů na ulicích, tak ze sklepních kójí.

Kolo si lze zaregistrovat

Pomoct při hledání odcizeného kola může zaevidování bicyklu na městskou policii. V Uherském Hradišti tuto službu nabízí od r. 1999. Stačí přijít na služebnu městské policii, kde majiteli vystaví průkaz o registraci jízdního kola a strážníci kolo označí speciálním samolepicím štítkem. „Jeden zákazník mi povídal, že díky evidenci v registru jízdních kol našla policie po čase jeho bicykl na Ostravsku," zmínil Miroslav Horák.

Pojišťovny vyplácí více peněz

Další z možností, jak se do jisté míry chránit, je si kolo pojistit. Mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata potvrdil, že počet připojištění stoupá. „Prakticky neexistuje zámek, který by zloděj nepřekonal, pokud už se kolo rozhodne odcizit. Částka vyplacená za ukradená kola meziročně narůstá," upozornil mluvčí pojišťovny. V roce 2011 ukradli zloději podle policejních statistik v České republice 7396 kol, rok předtím jich bylo 6535.

Autor: Blanka Malušová - Slovácký deník

Sdílet a uložit
 
zpět

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

 

Videa

Dnešním tématem Tajemství úspěchu je životní restart!

[27.3.2015]

Dnešním tématem Tajemství úspěchu je životní restart!

O ten se v současné době pokoušejí tisíce účastníků projektu úřadu práce „Vzdělávejte se pro růst! - pracovní…
Filmový pátek na Impulsu a hledání pohádky!

[27.3.2015]

Filmový pátek na Impulsu a hledání pohádky!

V pořadu Fanda a jeho česká banda dnes zakončujeme týden filmovým pátkem. Hledáme pohádku, která je u nás velmi…