Mapa financí ukáže, kam a na co jdou dotace kraje. Je veřejně dostupná

  8:30,  aktualizováno  23. června 10:07
Nový program řekne, kolik peněz a na jaký účel dostala z kraje kterákoliv obec či město. Hejtmanství tím chce nastavit spravedlivá kritéria rozdělování veřejných dotací.

Sídlo Zlínského kraje | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Obec Karolinka si nemůže stěžovat. Alespoň co se peněz týče, je na tom za posledních deset let výrazně lépe než jiné samosprávy v regionu. Zatímco běžný občan dostal od roku 2007 do letoška z krajského rozpočtu 2 763 korun, u obyvatele Karolinky to bylo 4 208 korun.

„I když to srovnáme s průměrem v menším územním celku, třeba v okrese, tak jsou na tom v Karolince pořád lépe,“ vyzdvihl vedoucí krajského oddělení podpory řízení Radek Šipka.

Právě on se svým týmem vymyslel a vytvořil novou interaktivní mapu. Ta nabízí detailní pohled na to, kolik peněz poslal Zlínský kraj za posledních deset let do jednotlivých měst a obcí. Jde o oblasti kultury, regionálního rozvoje, školství a sociálních věcí.

Velmi jednoduchým způsobem je tak možné zjistit, který rok přišlo do konkrétní obce nejvíce peněz, na co byly určené, pro který spolek nebo firmu to bylo, který rok dostala financí naopak nejméně nebo jaká je průměrná částka na jednoho obyvatele za poslední rok nebo za všech sledovaných deset let (odkaz na mapu zde).

Mapa ukáže do detailů na co dotace šly

Starostové si tak mohou porovnat, jak jsou na tom u sousedů nebo ve stejně velké vesnici na druhém konci kraje. A když zjistí, že obec má nezvykle vysoký průměr na jednoho obyvatele, v tabulce si dohledají, že je to jen proto, že dostala vysokou jednorázovou částku například na obecní kanalizaci.

„Bez této detailní tabulky by to mohlo vypadat, že je taková obec zvýhodňována. Takový pohled by ovšem byl zdeformovaný,“ poukázal Šipka.

To se týká i zmíněné Karolinky. Za deset let do ní podle údajů z kraje přiteklo přes jedenáct milionů korun. „Samotnou by mne zajímalo, na co to bylo, protože přímo obci určitě tak vysoká částka určená nebyla,“ přemýšlí starostka Marie Chovanečková. „Jako obec nevíme, kolik peněz dává kraj našim spolkům nebo právnickým osobám v katastru, a nemáme tak šanci to zveřejnit,“ dodala.

Mapa neukáže peníze z Unie nebo od státu

Při bližším pohledu je v tabulce proto možné zjistit, že více než 3,5 milionu korun posloužilo na výjezdovou záchrannou službu v Karolince, přes dva miliony pak dostalo Informační centrum Zvonice na Soláni a milionem korun podpořil kraj karolinské záchranáře. Necelého půl milionu pak dostali místní dobrovolní hasiči nebo lesní hospodáři.

„Dříve nebyly tyto peníze pro občana nijak dohledatelné. Teď bude mít detailní přehled a díky němu se dozví, kolik vedlejší obec dostala na sportovní hry, kanalizaci nebo kulturní akci,“ vysvětlil hejtman Jiří Čunek. Aplikaci budou mít k dispozici nejdříve radní a zastupitelé a pak také komise, které žádosti o dotace od obcí posuzují.

Obyvatelé Starého Města v ní například zjistí, že letos k nim kraj pošle tři miliony korun na stavbu nové základní umělecké školy.

„Pokud si dobře pamatuji, je to první dotace od kraje do rozpočtu města. Ale nemyslím to jako výtku, protože obec naší velikosti na mnoho programů nedosáhne a kraj podporuje spíše menší obce,“ poukázal starosta Starého Města Josef Bazala.

Jisté je, že mapa nebude započítávat a ukazovat peníze z Evropské unie a od státu či sumy, které kraj posílá svým obchodním společnostem nebo příspěvkovým organizacím, jako jsou třeba školy.

Kraj chce tímto způsobem předcházet nerovnoměrnému rozdělování peněz. „Když budeme schvalovat přidělení dotací, budeme přesně vědět, jestli do stejné oblasti už daná obec nedostala peníze před dvěma lety. Aplikace se bude aktualizovat každý den, takže informace budou čerstvé a nestane se, že bychom někoho upřednostňovali,“ upozornil Čunek.

Autor: