Ve vsetínské pobočce Pražské mincovny razí unikátní pamětní medaile

  10:52
Vsetínskou razírnu medailí a mincí si prohlédl papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Vyrazil v ní vůbec první stříbrnou medaili s podobiznou Anežky České, která bude součástí celonárodního projektu Svatoanežského daru papeži Františkovi.

Návštěvu významných osobností zažili už několikrát, tato ale byla zatím nejvzácnější.

„Jsem velice rád, že mohu prožít tuto událost a mít v rukou medaili, kterou budou držet stovky a tisíce lidí v této zemi,“ prozradil při návštěvě vatikánský velvyslanec.

Pražská mincovna ve Vsetíně patří mezi jediné dvě společnosti tohoto druhu v republice.

Právě ve vsetínské výrobně vzniknou stovky a tisíce medailí. Odtud poputují na farnosti a poutní místa po celé zemi. Jednu dostane každý dárce, který se zúčastní sbírky na sochu Anežky České, kterou poutníci a biskupové odvezou na podzim jako dar do Vatikánu.

Experti ze Vsetína už dokázali sádrovou podobiznu přenést na ocelové, ručně ryté a leštěné raznice.

„Je to velmi přesná detailní práce, která vyžaduje velké zkušenosti i ze strojírenské výroby,“ upozornil zakladatel a předseda představenstva Pražské mincovny Pavel Trtík. „Hotové odborníky, které potřebujeme, na trhu nenajdeme, protože mincovnictví jako školský obor u nás neexistuje. Proto je potenciál lidí ze zdejší zbrojovky velmi cenný,“ poukázal.

Razírna existuje ve Vsetíně osm let a zaměstnává 30 lidí. Po zkušenostech nabraných v zahraničních podnicích jsou pracovníci schopní vyrobit medaili od začátku až do konce včetně počítačového modelování, CNC obrábění razidel, ryteckých úprav, ručního leštění a pískování i samotného ručního ražení mincí a medailí. K dispozici mají i moderní laserové stroje.

Pražská mincovna spolupracuje s českými i slovenskými výtvarníky a sochaři a razí mince a medaile tzv. nejvyšší kvality ze zlata, stříbra i cenově dostupnějších kovů. V minulosti vyrobené medaile ze Vsetína na sobě nesou podobizny českých historických osobností, vyobrazení významných míst i událostí.

Razili například medaile k připomínce korunovace Karla IV., svatováclavské dukáty s vyobrazením knížete Václava, pražské dukáty se staroměstským orlojem nebo Karlovým mostem, připomínali i praotce Čecha nebo korunovaci českých králů.

Nejkrásnější podobizna Anežky je od Myslbeka, říká sochař

Medaile, které prošly rukama vsetínských pracovníků, byly určené i pro české olympioniky, odbojáře oceněné organizací Post Bellum či jako památka na Bohumila Hrabala. Tvoří i pamětní medaile na objednávku při narození dítěte s vyrytým jménem, znamením zvěrokruhu a jedinečným přáním.

Medaili s podobiznou Anežky České navrhl akademický sochař Daniel Ignác Trubač, který má svou dílnu v Polešovicích.

„Podobu Anežky jsem měl jasnou už dávno. Mám za to, že její nejkrásnější sochu udělal Myslbek na svatováclavském pomníku světců. Ta podoba je krásná a výstižná, neuměl jsem si představit, že bych vymýšlel jinou,“ vysvětlil Trubač.

Kromě medaile pro dárce je také autorem sochy, kterou čeští biskupové povezou na podzim jako dar papeži. Bude ji tvořit koruna přemyslovské princezny a bude odlitá z bronzu. Na její podstavec navíc Trubač přenese otisky prstů věřících včetně papežského nuncia. Ten svůj otisk zanechal přímo při ražbě ve Vsetíně.

Autor: