O pochybném účetnictví ve zlínské nemocnici Zlínský kraj věděl

  15:56
Policie podezírá zlínskou nemocnici ze zkreslování hospodaření a porušení povinností. Podle informací MF DNES jde o případy, které se týkají bývalého vedení. Vedení Zlínského kraje přitom před lety o podezření na pochybné účetnictví nemocnice vědělo.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Policejní razie ve zlínské Baťově nemocnici podle všeho skutečně souvisí s trestním oznámením Nadačního fondu proti korupci. Zlínská policie totiž potvrdila, že v úterý zajišťovala důkazní materiály týkající se podezření z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

„Hospodaření kritizujeme už pět let a ukazuje se, že politicky dosazené vedení, které se tam vystřídalo za několik let, evidentně způsobuje problémy,“ komentoval policejní vyšetřování krajský opoziční zastupitel Petr Gazdík z hnutí STAN.

Právě na zkreslování čísel upozornil nadační fond před dvěma lety a podal na zlínskou nemocnici trestní oznámení. Policie ani státní zastupitelství ale nechtějí případ více komentovat.

Radního za zdravotnictví Lubomíra Nečase (SPO) policejní razie překvapila.

„Dostáváme pravidelně třikrát ročně audity od znalce, který zkoumá, zda je vše správně zaúčtováno. A z těchto údajů jsme se o žádném zkreslování nedozvěděli,“ vysvětlil.

Zkreslování účetnictví

Není ale vyloučeno, že může jít o případy, o nichž MF DNES informovala už před třemi lety. Tehdy se o podezření ze zkreslování účetnictví mluvilo i ve vedení Zlínského kraje, který je jediným akcionářem nemocnice.

Upozorňovala na ně tehdejší krajská zastupitelka Hana Příleská. V dopise adresovaném všem radním varovala před hrozící insolvencí, zvyšováním ztráty a také před zkreslováním údajů.

Například když nemocnice počítala s tím, že za provedenou léčbu v roce 2012 dostane od zdravotní pojišťovny 189 milionů korun. Podle Příleské ale byla čísla fiktivní a nadsazená.

„Tímto způsobem účtování je možné výsledek hospodaření zásadně změnit,“ vysvětlovala.

Nadační fond proti korupci: Kraj se měl obrátit na policii

Vedení kraje poté vyměnilo vedení nemocnice, které mělo vysoké zadlužení i špatné hospodaření nemocnice vylepšit. Taková reakce ale podle nadačního fondu nestačí.

„Když radní tento dopis dostali, měli to řešit nejen změnou personálu, to je nedostatečné,“ prohlásil analytik fondu Janusz Konieczny.

„Jestliže měli informaci o tom, že v nemocnici dochází k protiprávnímu jednání, tak jako jediný akcionář byli povinní informovat o tom policii nebo státní zastupitelství,“ vysvětlil.

Kriminalisté navíc naznačují, že problémů může být více. „Není vyloučeno, že v průběhu prověřování dojde ke zpřísnění trestněprávní kvalifikace,“ prohlásila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Za hospodaření nemocnice zodpovídá její představenstvo. Množství informací má ale k dispozici i dozorčí rada, složená mimo jiné ze zástupců kraje. Její členové mají právo vidět dokumenty, jež podléhají obchodnímu tajemství. Vidí tak do hospodaření nemocnice víc než ostatní. A dozorčí rada také může odhalit problémy.

Před šesti lety se zlínská nemocnice zpovídala třeba z kauzy takzvaných černých duší. Tedy ze zaměstnávání dvou sester, které měly pracovat na onkologii, ale fyzicky to tak nebylo (více zde).

Autor: