Zlínský kraj přispívá na kanalizaci, šest obcí ji ale stále nemá

  9:42
Zlínský kraj každý rok přispívá samosprávám na vybudování kanalizace i čistíren odpadních vod, letos jim takto pošle 18 milionů korun. Peníze ale nestačí a více než polovina obcí stále nemá tento problém úplně vyřešený.
Představitelé Jihlavy se už roky nemohou domluvit se zástupci okolních měst a...

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pro každého starostu je to práce na několik let. Opravit staré kanalizační rozvody, dostavět nové, přesvědčit obyvatele a napojit obec na čistírnu odpadních vod nebo ji rovnou postavit je totiž finančně velmi nákladná investice. A před sebou ji stále má ještě řada míst ve Zlínském kraji.

„Víme, že to bude trvat několik let. A také je jasné, že budeme potřebovat dvacet třicet milionů,“ tuší Vladimír Vašíček, starosta Podolí u Valašského Meziříčí.

Obec s 250 obyvateli je jednou z těch, které potřebují nové rozvody i čistírnu. Na konci loňského roku si podolští zastupitelé odhlasovali změnu oproti původnímu plánu. Nechtějí se v budoucnu napojit na čistírnu v sousední Loučce, kde ji provozují vodárny, ale postaví si vlastní.

„Spočítali jsme si to a zjistili, že vlastní čistírna bude levnější pro obec a pak i pro občany. Ceny vodného a stočného si budeme tvořit sami. Je to rozumnější a ekonomičtější varianta,“ vysvětlil Vašíček.

S podobným přístupem si čistírnu sami provozují například i v Halenkovicích s téměř dvěma tisíci obyvateli, kde napojení domácností na rozvodná potrubí museli stavebně i finančně rozdělit do dvou etap. První část už funguje šest let, druhá je před zahájením stavby. Dohromady investice přesáhne 65 milionů korun.

Přednost vlastní stavbě před napojením na nejbližší obec s hotovou čistírnou dali i v Horním Němčí. Zhruba 400 rodinných domů vypouští odpadní vodu do obecní kanalizace a čistírny teprve dva roky.

Kanalizaci mělo 96 procent obcí

Další města ve Zlínském kraji budou infrastrukturu vylepšovat v nejbližších letech. Z 307 obcí má totiž kanalizaci beze zbytku vyřešenou pouze 134. Ve 167 případech jsou odpadní vody sice odváděné do kanalizace, ale chybí napojení na čistírnu. A šest obcí stále žádné rozvody nemá. I tak je ale region v oblasti životního prostředí na lepší pozici než většina ostatních krajů.

„Podle statistiky jsme na tom velmi dobře, dokonce nejlépe hned po Praze a Karlovarském kraji,“ uvedl Jan Vandík z tiskové kanceláře hejtmana.

V roce 2016 bylo na kanalizaci napojených téměř 96 procent obyvatel kraje, přičemž průměr v celé republice dosahuje jen 85 procent. Například v Libereckém kraji jde dokonce pouze o 69 procent obyvatel, ve Středočeském necelých 72. V posledních letech se totiž do staveb čistíren a dobudování vodovodů pouštějí i menší obce do dvou tisíc obyvatel. Právě jim poslal loni kraj zhruba 17 milionů korun, které pomohou na třinácti místech.

„Podpořili jsme například výstavbu vodovodu a kanalizace v obci Zádveřice-Raková, odkanalizování Sazovic nebo rozšíření splaškové kanalizace ve Zděchově,“ vyjmenovala krajská radní Margita Balaštíková, která je zodpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství.

Další místa dostanou příležitost letos. Kraj má připravených celkem 18 milionů korun a malé obce mohou získat až deset milionů, které využijí na rozšíření veřejného vodovodu, stavbu čistírny nebo kvalitnější úpravnu vody.

Autor: