Kůrovec mění vedení Lesů ČR, končí krajský šéf ve Zlíně i další čtyři

  11:58
Nového šéfa bude mít správa Lesů České republiky ve Zlínském kraji. Krizový management, který začal působit ve státní firmě loni na podzim, odvolal současného ředitele Martina Pavlíčka. Ten krajské ředitelství vedl od roku 2009.

Budova krajského ředitelství státní firmy Lesy ČR ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Důvodem byla nutná změna přístupu při řešení stávající situace v regionu,“ konstatovala mluvčí Lesů ČR (LČR) Eva Jouklová.

Ke konci ledna odvolalo vedení státního podniku pět krajských šéfů, kromě Zlína také v Šumperku, Frýdku-Místku, Českých Budějovicích a Teplicích. V těchto dnech končící ředitelé předávají jednotlivé úřady. 

Problém je v postupující kůrovcové kalamitě. Ve Zlínském kraji zasahuje s mimořádnou intenzitou především Rožnovsko (více čtěte v článku Šíření kůrovce se na Valašsku nedaří dostat pod kontrolu).

Jen letos vytěžili lesníci ve státních lesích v kraji 68 tisíc kubíků kůrovcem napadeného dříví, z toho 40 tisíc bylo v okolí Rožnova pod Radhoštěm.

A ani prognózy dalšího vývoje nejsou optimistické. „Kalamita postupuje s obrovskou intenzitou a situace ještě bude velmi složitá,“ prohlásil končící šéf krajské správy LČR Martin Pavlíček.

Odmítá, že by situaci podcenil. „Sešly se extrémně horké a suché roky, s takovou situací nikdo nepočítal a není možné tomu předejít. V lesích je jasně patrné, že stromy nemají sílu se bránit,“ uvedl Pavlíček.

Mimořádně příznivé podmínky navíc zkrátily reprodukční cyklus kůrovce. Za dobu, kterou dříve potřeboval k vyvedení jedné generace, loni vyletěly dvě (více čtěte v článku Sucho a teplo dosáhlo kritické hranice, zásadně mění beskydské lesy).

Pavlíčkův nástupce, jenž má v těchto dnech vzejít z výběrového řízení, tak bude mít těžký úkol. Ani současný průběh zimy, která je bohatší na sníh než minulé roky, totiž dlouhodobý deficit nedorovná.

Práce na vyhledávání a těžbě kůrovcového dřeva se loni meziročně navýšily. Během roku 2018 zmizelo na Rožnovsku 242 tisíc kubíků smrkového lesa. Tím se ale dostaly na hranici kapacity lidské i technické zdroje. „Oslovujeme také zahraniční firmy, jenže kalamita netrápí jen Česko, ale prakticky celou střední Evropu,“ uvedla Jouklová.

Situace byla vážná už v roce 2014 a od té doby se jen stupňovala. Odborníci označovali za naprosto extrémní rok 2015, dokud jej však nepřekonal ten loňský. Sucho připravilo stromy o vitalitu a oslabilo je natolik, že nejsou schopné bránit se škůdcům.

Kůrovec navíc není jediný problém. Ve velkém se šíří také houba václavka, která napadá kořenové systémy stromů.

Ačkoliv kůrovec napadá především smrky, sucho decimuje i borovice a další dřeviny.

Lesy ČR spravují ve Zlínském kraji 65 tisíc hektarů lesa. Plochy, které vykácí, musejí do dvou let znovu zalesnit.

Dobrou zprávou je, že loňský rok byl bohatý na úrodu semen, pro podzimní výsadbu tak bude připraveno dostatek sazenic.