Zlínský kraj rozdá poslední kotlíkové dotace, na roboty se připravil

  14:42
Závěrečná fáze rozdělování dotací na výměnu kotlů v domácnostech vypukne ve Zlínském kraji v úterý v osm hodin ráno. Vzhledem k dění v jiných regionech budou provázet příjem elektronických žádostí mimořádná opatření.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Roman ČejkaMF DNES

V jižních Čechách nedávno rozebrali spekulanti dotace na kotle pomocí speciálních počítačových programů, takzvaných robotů. Už dřív ovládli odesílání žádostí také ve Středočeském kraji a na severní Moravě.

„Na případný útok jsme připravení. Nedá se mu zcela zabránit, ale je možné nebezpečí minimalizovat. A to jsme udělali,“ uvedl krajský radní odpovědný za řízení dotačních programů Jan Pijáček.

Jaký způsob počítačoví experti úřadu zvolili, dopředu neprozradí. Už nyní ale vědí třeba to, že v systému je registrovaných více žádostí z jednoho počítače. Jde o jednotky případů.

„Je samozřejmě možné, aby člověk požádal někoho jiného o vyplnění a odeslání žádosti, protože tomu třeba nerozumí,“ podotkl Pijáček.

Útok robota ale vypadá jinak. Dokáže odeslat žádost za zlomek sekundy. A neposílá jednu, nýbrž desítky během několika sekund. V jižních Čechách se tím systém zahltil, až zkolaboval.

Zlínský kraj byl v Česku první, který na jaře roku 2017 elektronické podání nabídl. Přestože byla cílová částka rozebraná během několika minut, systém nápor vydržel.

Některé žádosti přišly vícekrát, ať už z jedné, či z několika různých IP adres. Ty úředníci vyřadili a přijali jen nejrychlejší z nich. V dalších kolech rozdělování peněz k obdobnému způsobu přistoupily i ostatní kraje.

Ne všichni úspěšní žadatelé vše dotáhnou do konce

Výhodou vzdáleného podání je dostupnost odkudkoliv, kde je přístup na internet. Nejsou tak znevýhodnění lidé v malých obcích či částech regionu vzdálených od krajského města.

„Víme, že v předchozích výzvách dorazila třeba žádost odeslaná z odpočívadla u dálnice,“ přiblížil Pijáček.

Rychlost je v tomto případě rozhodující. Podle pravidel ministerstva životního prostředí se totiž peníze rozdělí mezi žadatele podle času přijetí žádosti.

„Zdá se, že uspokojíme asi polovinu zájemců. To je podobné jako při předchozích výzvách,“ naznačil Pijáček.

Na koho nevyjde, ten zůstane v takzvaném zásobníku. Ze zkušeností vyplývá, že se pořadí po nějaké době posune. Jednak kraj vytřídí duplicitní žádosti. A navíc ne všichni, kteří na první pokus uspěli, věc dotáhnou do konce.

Nejpozději do deseti kalendářních dnů od odeslání elektronického formuláře totiž musí zájemce doručit žádost o dotaci na krajský úřad také v listinné podobě.

Dostalo se na téměř tři tisíce domácností

V tomto kole dotací je pro Zlínský kraj určeno zhruba 160 milionů korun. Využít je mohou majitelé starých kotlů na pevná paliva, pokud je vymění za plynové kondenzační kotle, kotle na biomasu či tepelná čerpadla.

„Bude však možné peníze vyplatit i zpětně, a to za čtyři roky,“ upozornila mluvčí kraje Adéla Kousalová.

To znamená, že o ně mohou žádat lidé, kteří kotel vyměnili kdykoliv po 15. červenci roku 2015.

Celkem se peníze rozdávaly třikrát, v součtu si domácnosti ve Zlínském kraji rozdělily zhruba 338 milionů korun.

„Poslední program ještě není zcela ukončený, tedy nejsou vyplacené všechny žádosti. Celkem se ale dostalo na 2929 domácností,“ upozornila vedoucí oddělení absorpční kapacity úřadu Zlínského kraje Jana Koldová.

Díky zájmu lidí do kraje přišlo víc než původně plánovaných 480 milionů korun. Částku zhruba o 20 milionů navýšily peníze, o něž nebyl zájem v jiných regionech. A stát se to může znovu.

„Pokud se peníze nevyčerpají, je možné, že vláda otevře ještě jednu výzvu,“ naznačila Koldová.

Dotace, pro něž se vžil název kotlíkové, se začaly rozdávat v lednu roku 2016. Ve Zlínském kraji možnost zvedla obrovský zájem, jeden z největších mezi regiony. Přesto se příjem žádostí, v první vlně ještě fyzický, obešel bez incidentů. Jiné regiony řešily třeba kupčení s lístky, které určovaly pořadí ve frontě čekajících.