Zlínská ZOO slaví. Pochlubila se mládětem medvěda pyskatého

  16:14
Zlínská zoologická zahrada se o víkendu pochlubila chovatelským úspěchem. V prosinci loňského roku se tam narodilo mládě medvěda pyskatého. Dle mluvčí ZOO Romany Bujáčkové se jedná o jediné mládě tohoto druhu v Evropě za poslední rok.

Zlínská ZOO se pochlubila mládětem medvěda pyskatého. | foto: ZOO a zámek Zlín-Lešná

„Medvídě se rodí moc malinkaté a samice měla první mládě, nikdo si nebyl jistý, zda ho bude schopná o něj starat či ne. Rozhodli jsme se, že až bude odchované, tak tu zprávu pustíme do světa, chtěli jsme mít jistotu,“ řekla iDNES.cz mluvčí ZOO Zlín Romana Bujáčková.

Fotogalerie

Porodní váha medvíděte byla kolem 400 gramů, bylo slepé a téměř bez srsti. Šestiletá samice Saraswathi se projevila jako skvělá matka, o malého samečka od prvních okamžiků příkladně pečovala.

Medvídě bude i nadále v chovatelském zázemí, takže ho návštěvníci ještě neuvidí. Pokud bude dobré počasí, chovatelé ho do venkovního výběhu poprvé pustí koncem dubna.

Pár kriticky ohroženého medvěda pyskatého získala zlínská ZOO v roce 2015 z indické Zoo Mysore. V celé Evropě je chovají pouze v sedmi zoologických zahradách. 

„Udělali jsme vše pro to, abychom medvědům vytvořili co nejlepší podmínky k chovu. A doufali jsme, že jednou skutečně přispějí k oživení současné nepříliš zdravé evropské populace medvědů pyskatých. Ta nyní čítá pouze 18 jedinců. Je to jedinečný pocit, když se váš chovatelský sen naplní,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Chovatelé malé medvídě sledují od narození díky kamerovému systému. První dva měsíce se těsně držel samice, nyní už prozkoumává celou ubikaci. Velmi často se také vyšplhá na záda samice, pevně se chytne dlouhých hřbetních chlupů a nechá se vozit. 

„Toto vše nasvědčuje tomu, že sameček zdárně prospívá a je ve skvělé kondici. Chovatelé nyní jeho váhu odhadují kolem pěti kilogramů, stále je však závislý na mateřském mléku. Postupně mu však budeme nabízet také ovoce a hmyz,“ doplnil ředitel Horský.

Medvídě zatím nemá jméno. Zoologická zahrada teprve bude připravovat křtiny a vymýšlet vhodné jméno. „Chceme, aby jméno odpovídalo místu původu, tedy Indii,“ dodala Bujáčková.

Medvěd pyskatý

  • má huňatou srst a dlouhé chlupy na uších, krku a plecích 
  • živí se hlavně mravenci, termity a ovocem
  • potravu hledá výhradně čichem, má špatný zrak a velmi špatný sluch.  
  • délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 1,5 do 1,8 m, váha pak od 100 až do 140 kg
  • jsou to samotáři 
  • mládě přichází na svět po sedmiměsíční březosti, se samicí zůstává až do svých tří let věku
  • jejich domovinou jsou lesy v Indii, Nepálu, Bangladéši a Ceylonu.
  • populace ve volné přírodě se odhaduje kolem 10 tisíc jedinců 

Autor: