Obří modul železnice ukázali nadšenci ze Slovácka ve Zlíně

  18:32
Historické parní lokomotivy i moderní vlaky Českých drah se o tomto víkendu potkávají na výstavě modelové železnice ve Zlíně. Na ploše více než 250 metrů čtverečních návštěvníci obdivují například vlakové nádraží ve Vizovicích inspirované neuskutečněným plánem Tomáše Bati.

„Nevymýšlíme si. Je to sice hodně zmenšený, ale skutečný svět na železnici. Proto při stavbě vycházíme z reálných plánů, materiálů a dokumentů,“ vysvětlil Milan Jiřikovský z pořádajícího Klubu železničních modelářů Slovácko.

Fotogalerie

Výstava zabírá celý jeden sál Filmového uzlu v ateliérech na Kudlově. K vidění jsou zmenšeniny v měřítku H0 tedy 1:87. Nechybí několik nádraží s budovami, malými postavami cestujících i zaměstnanců dráhy, železniční depo s rotundou, kde se vlaky opravují, tunel, zahrádky, semafory, návěstidla, zvířata i mosty v krajině. Téměř nepřetržitě vlakové soupravy přijíždějí a zase odjíždějí, převážejí cestující, uhlí, dřevo i potraviny.

Modeláři podobné výstavy pro veřejnost nejraději připravují tak, aby děti i dospělí mohli sledovat nejrůznější druhy vlaků. Proto představují období kolem 60. a 70. let minulého století, kdy se na kolejích potkávaly vlaky parní, elektrické i dieslové.

Výstava pokračuje i v neděli v čase od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. 

Autor: