V budově bývalého soudu by mohla být krytá tržnice, pošta nebo kanceláře

  12:42
Před čtyřmi lety zlínští radní odmítli prodat budovu chátrajícího soudu v centru Zlína za sedm milionů korun podnikateli Marcelu Londovskému, který ji chtěl přebudovat na restauraci s minipivovarem. Od té doby se kolem ní nic zásadního nedělo.

Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

I když objekt stojí na lukrativním místě, jeho využití omezuje spor o okolní pozemky. Ty vlastní firma Eko-Unibau. Jde o plochy, které obepínají stavbu ze tří stran, pouze z té čelní ne. A tudy by podle náměstka primátora Pavla Brady mohla vést cesta k oživení budovy, která má velmi cenné sklepení.

„Nechci teď rozkrývat karty, ale pracujeme na tom, abychom mohli budovu opravit i bez pozemků firmy Eko-Unibau. Chtěli jsme pozemky směnit, ale bohužel pan Čech (Jaroslav Čech, jednatel Eko-Unibau – pozn. red.) na to nereagoval,“ uvedl Brada.

Chce využít toho, že přístup k budově je po městských pozemcích, tudíž plochy soukromé firmy budou potřeba jen v omezené míře. Město by je muselo dočasně využít při opravách, ale to podle Brady umožňuje nový občanský zákoník.

„Tak do roku bychom chtěli mít jasněji v tom, jak budeme postupovat. Věřím, že v tomto volebním období se nám to podaří majetkově vyřešit a začneme připravovat projekt rekonstrukce, kterou si tato budova zaslouží,“ podotkl Brada.

Ve firmě Eko-Unibau dříve působil bývalý zlínský primátor a poslanec Tomáš Úlehla. Její jednatel Čech kvůli zaneprázdněnosti na dotazy MF DNES nereagoval.

Využití budovy chce Brada řešit s pomocí stavební komise města, ve které je pět architektů a expertů ze stavební branže. Už teď se objevují návrhy, jak ji využít: od kanceláří magistrátu, restaurace, pobočky České pošty, jejíž hlavní provozovna před lety skončila na nedalekém náměstí Míru, až po využití domem dětí nebo zajímavými gastroprovozy.

„V podstatě by šlo o krytou tržnici s gastroprovozy, která by doplňovala nedaleké tržiště Pod Kaštany, kde také začne rekonstrukce. Zatím jde jen o úvahy,“ řekl Brada.

Budova byla příčinou sporů už krátce poté, co ji zlínský okresní soud v roce 2003 opustil. Stát se o ni přel se společností Eko-Unibau. Nakonec připadla městu Zlín, což však soukromá firma také zpochybňuje.

Autor: