V nemocnici ve Zlíně byla potvrzena salmonelóza. Nakažených je 27 lidí

  22:46
Největší krajská nemocnice se potýká se salmonelózou. O rozšíření střevního onemocnění na gynekologicko-porodnickém a dětském oddělení informovali zástupci nemocnice v pátek. Zprávu přinesl web TN.cz. Zaměstnanci protiepidemického odboru pak udělali epidemiologické šetření a nařídili odběry stolice pacientů a personálu.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

„V odebraných vzorcích stolice byla zjištěna bakterie Salmonella enteritidis. Společným nositelem nákazy byl pravděpodobně pokrm kuře s rýží, který byl podáván na oběd ve čtvrtek,“ konstatovala ve své zprávě ředitelka krajské hygieny Eva Sedláčková.

Během soboty pak hygienici odebrali vzorky surovin v kuchyni i ve skladu a nařídili likvidaci zmražených kuřecích stehen a desinfekci kuchyně.

„Zaznamenali jsme zažívací potíže u sedmnácti žen hospitalizovaných na gynekologicko-porodnickém oddělení, dvou pacientů urologie a čtyř pacientů dětského oddělení. Stejné potíže se projevily také u čtyř našich zaměstnanců, kteří zůstali doma,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Pacienti jsou v tuto chvíli izolovaní od ostatních hospitalizovaných. „Léčíme je standardně podáváním infuzí jako prevenci dehydratace, u závažnějšího průběhu onemocnění nasazujeme antibiotickou léčbu,“ přiblížil mluvčí.

Jak se nakažené maso do kuchyně dostalo, není v tuto chvíli jasné. Státní veterinární správa řešila před časem ve Zlínském kraji dodávky polského hovězího a později i drůbežího masa nakaženého bakteriemi salmonely. Poslední zpráva veterinářů, kterou vydali ve středu, informuje pouze o třiceti kilogramech kontaminovaného polského drůbežího masa, které směřovalo do prodejny ve Valašských Kloboukách a v Holešově.

Autor: