Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

  17:04
Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají vesměs podobné znění. V polovině září totiž začíná nový akademický rok a řada studentů Univerzity Tomáše Bati hledá, kde se ubytovat.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Jsme čtyři studentky, které nastupují do prvního ročníku Univerzity Tomáše Bati (UTB). Hledáme od září bydlení nejlépe blízko fakulty FMK, ale spokojíme se s čímkoliv, kde nebudeme platit víc jak 3 300 na osobu.“

„Jako budoucí studentka UTB hledám, jako mnoho dalších tady, jednolůžkový pokoj na pronajmutí do 3 500. Nebo popřípadě další studentky, které budou také nově nastupovat, že bychom se domluvily a něco poté společně našly.“

„V září a říjnu, když začíná akademický rok, je poptávka obrovská a s tím rostou ceny,“ řekl již před časem Miroslav Zvonek, majitel stejnojmenné realitní kanceláře.

Zlínskou vysokou školu studuje přes 9 200 lidí, ale na kolejích patřících univerzitě najde místo jen 966 z nich. Ještě loni to bylo o sto méně, univerzita však má od letoška pronajatá lůžka od externího partnera.

„Odhadujeme, že k začátku akademického roku (16. září) neubytujeme přibližně 200 studentů,“ uvedl ředitel Kolejí a menz UTB Miroslav Procházka.

Řada studentů ovšem o místa na koleji ani nežádá a rovnou se snaží najít si bydlení v pronájmu. To je však rok od roku dražší. Ceny ve Zlíně meziročně vzrostly o pět procent a metr čtvereční nyní průměrně vyjde na 207 korun.

Ze strany studentů je po bydlení ve Zlíně obrovská poptávka. „Chtějí především byty v blízkosti školy, což znamená centrum města nebo sídliště Jižní Svahy,“ popsal realitní makléř RE/MAX Michal Malaník.

Kolej čeká rekonstrukce

V řadě případů však i vysokoškoláci musejí brát cokoliv, co je zrovna volné. Bytová situace v krajském městě je dlouhodobě neuspokojivá a poptávka převyšuje nabídku. Jenže mnozí lidé studenty ve svých bytech, které pronajímají, nechtějí.

Průměrné měsíční nájemné v krajích

Jihomoravský              246

Středočeský                225 

Zlínský                        207 

Plzeňský                     204 

Pardubický                  196 

Vysočina                     194

Královéhradecký         194 

Liberecký                     191 

Olomoucký                  191 

Jihočeský                    181 

Karlovarský                 177 

Moravskoslezský        168

Ústecký                       159

Pozn.: Uvádíme průměrnou cenu za čtvereční metr

Zdroj: Trigema

„Obávají se večírků a stížností sousedů,“ poznamenal Malaník. „Častým problémem je i to, že studenti často přestupují mezi školami a odejdou ze Zlína. Každý majitel přitom preferuje stabilního klienta, s nímž může počítat dlouhodobě.“

Pronajímatele odrazuje také fakt, že řada mladých lidí chce bydlení jen na akademický rok, což je od září do června. Studenti proto často musejí podepsat smlouvu na celý rok a platí pronájem bytu i během letních prázdnin. Některým tak pomáhají vyřešit problém rodiče tím, že smlouvu s majitelem podepisují sami.

Získat místo na koleji je v řadě případů výhodnější z finančního hlediska. Cena za lůžko se pohybuje od 2 790 do 3 300 korun měsíčně. Univerzita navíc koleje průběžně vylepšuje, nově například uspěla se žádostí o ministerskou dotaci na rekonstrukci koleje Štefánikova.

„Chceme vytvořit funkční, moderní a estetické ubytovací zařízení, které bude odpovídat současným i budoucím uživatelským standardům, včetně úprav vnějšího vzhledu budovy,“ uvedl kvestor UTB Alexander Černý.

O tom, že požadavky studentů na úroveň bydlení se zvyšují, vědí také makléři. „Mnoho z nich shání třeba garsonku, ale nájmy na hlavu jsou v takovém případě výrazně vyšší než v případě větších bytů, kde jich bydlí více pohromadě,“ upozornil Malaník.

Autor: