Psa je lepší lákat k trénování na hračku než na jídlo, říká trenérka

  9:30
Trenérka agility Kateřina Plichtová z Napajedel cvičí se svou tříletou fenkou Kenzí. Jde jim to znamenitě. Během jednoho roku se Plichtová se svým psem v tomto sportu dostala do nejvyšší výkonnostní skupiny A3. Před několika dny se vrátili z evropského šampionátu v agility, který se konal v Nizozemsku.

Trenérka agility Kateřina Plichtová | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V nejmenší kategorii small se na něj z celého Česka kvalifikovalo jen osm účastníků. Celkem se závodu zúčastnilo 857 soutěžících, z toho 204 právě v kategorii small.

„Moc dobře jsme se neumístili, ale jeli jsme tam hlavně sbírat zkušenosti a nasávat atmosféru. Ale v jednom běhu, v jumpingu družstev, jsme byli pátí, to v takové konkurenci vůbec špatné není,“ uvažuje Plichtová. Agility přirovnává ke sportu podobnému koňskému parkuru.

„Pes překonává překážky, které jsou dány v určitém pořadí. Měří se čas a zároveň se hodnotí přesnost,“ vysvětluje mladá trenérka.

„Pes nesmí udělat žádnou chybu, třeba přeskočit vyznačenou zónu na zónové překážce nebo vynechat slalomovou tyčku. Musí počkat, až se překlopí houpačka, nesmí shodit žádnou překážku,“ vypočítává.

Zní to velmi složitě, jenže při tréninku je vidět, že to psa baví. „Existuje několik způsobů, jak psa naučit zdolávat jednotlivé překážky. Několik jich je proto, že každý pes je jiný. Když mu jeden postup nesedí, vyzkoušíte jiný,“ přibližuje dvaadvacetiletá studentka zlínské univerzity.

Své černé pudly Kenzí a Sáru láká k trénování na hračku. „Ta je zaujme nejvíce. Je to lepší než třeba jídlo, s prázdným žaludkem trénink zvládají lépe,“ všimla si.

„Kenzí, pojď, podívej, co mám,“ ukazuje pudlovi modrý míček. Příliš lákat a povzbuzovat ho nemusí, jen co balonek uvidí, hbitě vyběhne za svou paní.

Připravený slalom zvládne bez chybičky a odměnou mu je právě ten modrý míček. Spokojeně si ho odnáší v tlamě. Slalom je jen jednou z překážek, kterou cvičí.

Agility se Plichtová věnuje už devět let. Tehdy začala se svou první fenkou Sárou, s níž dosáhla nejvyšší výkonnostní kategorie A3 a doživotního titulu A3 šampion. K největším úspěchům patří letošní první místo na mistrovství ČR pudlů v kategorii veterán, první místo na mistrovství ČR pudlů v roce 2017 či zisk titulu první vicemistr agility ČR pudlů 2015. Před dvěma lety začala trénovat i s Kenzí.

Pudla si zvolila kvůli tomu, že je hypoalergenní. „Maminka má alergii. Pudl samozřejmě má srst, ale chlupy, které pouští, mu zůstávají v ní, takže nejsou všude po bytě. Musí se ovšem často česat,“ upozorňuje Plichtová.

Dnes své zkušenosti předává dál. V Napajedlích pod hlavičkou Domu dětí a mládeže Matýsek vede kroužek agility pro děti. A zájem stále roste. Psy trénují na Chmelnici, kde si vždy postaví agility překážky.

„Scházíme se jednou týdně. Trénink je na dvě hodiny, ale na parkurových překážkách pes tráví zhruba patnáct minut. Jinak se tady pejsci vyběhají, pohrají si. Naštěstí máme všichni přátelské psy, kteří se mají rádi. Je to aktivita, která baví zvířata i lidi,“ směje se.