Zlínu chybí další místa pro nové bydlení, magistrát hledá nové lokality

  12:22
Zlínská radnice se potýká s nedostatkem pozemků pro budoucí výstavbu. Proto nyní chystá přehled lokalit, kde by šlo stavět, případně která místa v územním plánu pro tento účel změnit.

Vizualizace připravovaného bytového domu ve Zlíně-Malenovicích. | foto: A.M.O. byty-malenovice

Stavební povolení na budování dalšího bytového domu ve Zlíně-Malenovicích dostala firma A. M. O. Projekt až nedávno, 62 z 66 bytů už ale má svého majitele. Dostavěné budou přitom až koncem roku 2019.

„Ještě než jsme začali s inzercí, byla prodaná půlka bytů. Dost zákazníků bylo mezi lidmi, kteří bydlí v loni dokončené první části bytového komplexu. Buď kupují byty jako investici, nebo o projektu řekli svým známým, kteří shánějí bydlení,“ řekl jeden z majitelů architektonické kanceláře Tomáš Možný.

A druhý příklad: v lednu začala demolice budovy služeb a restaurace Koral na Jižních Svazích a na místě se staví nový bytový dům. Nabídne 49 bytů a termín kolaudace je naplánovaný na srpen příštího roku.

„Prodej byl zahájen 5. února a zájem je opravdu rekordní. Během prvního měsíce prodeje jsme uzavřeli rezervační smlouvy na téměř 40 procent bytů,“ uvedl Richard Strnad, spolumajitel firmy Model01, projekty a realizace, která objekt staví.

Poslouží ke stavění pozemky vlastněné státem?

Poptávka po novém bydlení je v krajském městě stále vysoká, jenže už moc není kde stavět. V územním plánu Zlína scházejí další místa na nové plochy určené pro bydlení a ty stávající jsou již téměř kompletně zastavěné.

„Ideální by proto byl nový územní plán. Ten minulý se ale chystal pět let a nový dříve než kolem roku 2025 nebude. Takže řešením jsou jeho vnitřní změny a snaha zastupitelů získat nové pozemky,“ řekl Miroslav Zvonek, majitel zavedené realitní kanceláře.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Radnice nyní zpracovává analýzu majetku města a jeho stavu. A přitom mapuje, kde by stavět ještě šlo a které lokality by se v budoucnu mohly přeměnit na stavební.

Územním plánem je k zástavbě určená například oblast Boněckých rybníků či jiné lokality. To však automaticky neznamená, že se tam bude moci stavět. Potíž je navíc v tom, že magistrát příliš pozemků nevlastní.

„Prověřujeme i to, které pozemky patří různým státním institucím a zda by je šlo získat. Pak se můžeme bavit o změně územního plánu,“ uvedl náměstek Jiří Korec, který na městě řeší bytovou problematiku.

Magistrát by pak mohl buď sám začít stavět, nebo plochy nabídnout developerům. Ti už by nemuseli „vyzobávat“ menší místa po celém Zlíně.

„Dlouhodobě jsme proti zahušťování výstavby, nemůžeme ze zelených ploch nebo dětských hřišť dělat pozemky pro bytové domy. Ale další plochy se snažíme najít,“ podotkl Korec.

Developeři taková slova pochopitelně vítají. „Zlín je krajské město s poměrně vysokým počtem studentů. Mělo by proto mít zájem a aktivně podporovat nárůst nových a moderních bytů v kraji mimo jiné i proto, aby absolventi z důvodu nedostatku funkčního a moderního bydlení nemuseli odcházet,“ poznamenal Strnad.

Změny územního plánu mohou trvat řadu let

Problém je v tom, že změny územního plánu často trvají řadu let. „Současná legislativa, a mnohdy i velmi pomalý postup některých úřadů při vyřizování nezbytných povolení, možnou výstavbu výrazně a zcela zbytečně omezují a prodlužují,“ doplnil Strnad.

Celá koncepce týkající se majetku města by měla být hotová do června a pak ji bude projednávat zlínské zastupitelstvo.

„Chceme, aby na dalším rozhodnutí byla většinová shoda,“ naznačil náměstek Korec.

Dokud však město nerozhodne, musí stavební společnosti nadále zkoušet hledat vhodné pozemky na vlastní pěst.

„Chystáme projekt výstavby rodinných domů v Malenovicích, hlad po tomto typu bydlení je velký. Už máme asi deset zájemců a další se určitě budou hlásit,“ konstatoval Možný.

Autor: