Obrazy zednáře Justitze překvapily v aukci desítky let po jeho smrti

  9:44
Malíř Alfréd Justitz patří k nejvýznamnějším rodákům z Nové Cerekve u Pelhřimova. Narodil se v červenci 1879, zemřel v únoru před 83 lety. Muselo ale uplynout přes sedmdesát let od jeho smrti, než se prodal první jeho obraz za více než milion korun.

Obraz Alfréda Justitze Koupání z roku 1919 se před lety vyhoupl v aukci z vyvolávací ceny 240 tisíc až na 1,2 milionu korun. | foto: Archiv MAFRA

Bylo to velmi nečekané. Aukce společnosti Dorotheum tehdy vrcholila. A obraz Koupání od Alfréda Justitze se dostal z vyvolávací ceny 240 tisíc korun až na 1,2 milionu.

Malíř Alfréd Justitz

Šlo o první milionový prodej tohoto umělce, který však byl v té době už více než sedmdesát let po smrti. Výročí úmrtí vynikajícího malíře si nyní v únoru připomínají v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku.

Obraz Koupání z roku 1919 je podle portálu ART+, který se zabývá výtvarným uměním, nejdražší Justitzův obraz prodaný v aukci. Koupil ho tehdy v roce 2005 jeden sběratel.

Od té doby se ještě jedno dílo rodáka z Nové Cerekve vyhouplo nad milion korun. Šlo o Zátiší se sklenicí, ovocem a dýmkou z roku 1928. To se na jaře před osmi lety prodalo za 1,08 milionu korun. Justitz je už dnes světoznámým malířem.

V ulici viděl malíře. A v té chvíli věděl, že se jím stane také

Pocházel z židovské rodiny. Narodil se v roce 1879 v Nové Cerekvi jako třetí dítě vesnického lékaře, jemuž pacienti říkali lidumil. „Studoval jsem v Jihlavě. Jednou jsem viděl v tiché uličce malovat malíře pana Havelku. Od toho dne jsem věděl, že budu malířem,“ vzpomínal umělec na svoje začátky.

Svá studia začal v oboru architektury na pražské technice u Jana Kotěry. Zakrátko se ale rozhodl pro studium malířství. V roce 1919 se oženil. Vzal si sestřenici Annu Pollakovou z Proseče-Obořiště.

V roce 1923 odešel do Berlína, další jeho cesta vedla do Paříže. „Významnou roli v jeho malbě sehrál kubismus,“ popisuje Libuše Hodíková, předsedkyně Spolku pro synagogu v Nové Cerekvi.

Po návratu z Francie zamířil do svého rodiště a maloval okolí Cerekve. Tato jeho díla dnes patří k významnému odkazu české moderní krajinomalby.

„V roce 1932 odjel na Slovensko, kde onemocněl tyfem. Nastaly i komplikace s hnisavým zánětem pohrudnice. Celých jedenáct měsíců se léčil v nemocnici v Bratislavě, ale jeho zdravotní stav se nezlepšil,“ uvádí Libuše Hodíková. Malíř nakonec zemřel předčasně v únoru 1934, dožil se čtyřiapadesáti let.

Zednáři chtěli vdovu zabezpečit, ta však zvolila sebevraždu

Justitz byl členem zednářské lóže. „Náhrobek v Nové Cerekvi na hřbitově nese zednářskou symboliku: kružítko, olovnici, trojúhelník,“ doplnila předsedkyně spolku.

Zednářská lóže se po smrti malíře snažila zabezpečit jeho o čtrnáct let mladší ženu, která ale několik let po smrti manžela zvolila sebevraždu. Tři měsíce po německé okupaci se otrávila jedem. Urny obou manželů jsou uloženy v hrobě na židovském hřbitově v Nové Cerekvi.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

V roce 2013 odhalili v městysi pamětní desku na rodném domě slavného malíře. V současnosti je tam prodejna.

Židovský hřbitov, kde má Justitz urnový hrob, byl před lety na pokraji zániku. Ve smuteční síni lidé chovali králíky, v levém rohu starého hřbitova pěstovali brambory. Pomníky ležely na zemi. Rozbité, zarostlé mechem. Skrývaly se pod spoustou listí a i pod větvemi stromů. O zvelebení hřbitova se postarali Ladislav Hodík, František Václavek, Vladimír Vaněk, Josef Coufal, Jan Hána a Miroslav Dvořák.

„Nyní je správcem hřbitova pan Antonín Tošer, který se o něj velmi dobře stará. Hřbitovy i synagoga jsou českou národní památkou,“ dodala Libuše Hodíková.

Autor: